Związek z narcyzem - jak w nim przetrwać?

Psychologia Sobota, 18 stycznia 2020
Oceń:
4 / 13 głosów

Narcyzm partnera czasem daje się we znaki tak bardzo, że może doprowadzić do rozpadu związku. Jeśli Twój mężczyzna uważa, że jest we wszystkim najlepszy, wręcz idealny i właściwie mówi o sobie tak, jakby był kolejnym cudem świata, to tak naprawdę możesz mieć pewność, że jest on typowym narcyzem.

Jeśli kochasz mężczyznę o narcystycznej osobowości, czeka Cię wiele wyrzeczeń. Musisz też uzbroić się w ogromną cierpliwość i nastawić na to, że czasem nie będzie kolorowo. Narcyz, choć z zewnątrz wydaje się być pewny siebie, wewnątrz jest bardzo rozgniewany. Wcale nie wierzy w siebie tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, wcale siebie aż tak mocno nie lubi.

Od związku z narcyzem można się uzależnić

Związek z narcyzem ma to do siebie, że partner o narcystycznej osobowości potrafi tak bardzo obniżyć poczucie wartości tej drugiej osoby, że później trudno jej wyleczyć się z tego nawet z pomocą psychoterapii. Niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjna jesteś i ile potrafisz czy jakie masz pasje, jeśli byłaś w związku z narcyzem, już zawsze będziesz odczuwać skutki tej znajomości. Mimo wszystko, choć wiesz, że powinnaś uwolnić się od swojego narcyza, jesteś od niego totalnie uzależniona.

Jak objawia się narcyzm?

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój partner ma osobowość narcystyczną, odpowiedz sobie na pytanie, czy jest samolubny. Prawdziwy narcyz kocha też, gdy się o nim mówi i nosi przy tym głowę bardzo wysoko. Ale Ty też możesz czasem być przy nim księżniczką. Oczywiście tylko w momentach, kiedy on będzie tego naprawdę chciał. Wówczas będzie nosił Cię na rękach, choć i tak postara się o to, byś nie przyćmiła w żaden sposób jego blasku.
Narcyz nie rozumie większość potrzeb innych osób, a kiedy zadaje im ból, nie wie, dlaczego tak się dzieje. Jeśli powiesz narcyzowi, że Cię krzywdzi, on z pewnością zareaguje gniewem i się na Ciebie obrazi.
Narcyz też potrafi świetnie manipulować ludźmi, bo chce być lubiany i wciąż przez wszystkich doceniany. A jak żyć z narcyzem?

Zobacz też:
Czy Twój facet jest maminsynkiem? Sprawdź!
Twój związek się rozpada? Doceń partnera, a wszystko się zmieni!
Co zrobić, by seks oralny był przyjemniejszy? Jak zmienić smak spermy?

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że niezależnie od tego jak bardzo będziesz cierpliwa i ile prób podejmiesz i tak nie będziesz w stanie zmienić swojego partnera. Jeśli jest narcyzem, to będzie nim już zawsze. Musisz też zrozumieć, że on nigdy nie będzie dla Ciebie wsparciem w trudnych momentach, bo zwyczajnie nie będzie umiał się w nie wczuć. Lepiej go nie krytykować i do niczego nie zmuszać, bo jeśli postawisz go przed faktem dokonanym, to się na Ciebie obrazi, a później jeszcze zażyczy sobie, żebyś go przeprosiła.

Źródło: pl.freepik.com