Czkawka u niemowlaka - dlaczego maluszki ją mają?

Dziecko Piątek, 13 marca 2020
Oceń:
4 / 10 głosów

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nawet najzwyklejsza czkawka u niemowlaka czy noworodka może wywołać u ciebie nagły atak paniki. Niektóre mamy przekonały się o tym, że takie maluszki też mają czkawkę jeszcze wtedy, gdy nosiły je pod serduchem. Podskakujący brzuszek dawał o tym znać za każdym razem, gdy dziecko borykało się z tym problemem. Co może powodować czkawkę u niemowlaka i jak mu w niej ulżyć?

Czym jest czkawka?

Gdy Twoje dziecko czka, zastanawiasz się co jest tego powodem. Niektórzy rodzice panikują, że maluch może mieć na przykład refluks. Nie da się ukryć, że czkawka jest bardzo uciążliwa, szczególnie wtedy, gdy trudno jest się jej pozbyć. Zazwyczaj nie trzeba jednak się o nią martwić, gdyż to najzwyklejsze skurcze przepony. Głośna wówczas zamyka się bardzo szybko i wydawane są charakterystyczne dźwięki.

Co może być przyczyną czkawki?

W zasadzie trudno jest napisać jednoznacznie, co powoduje czkawkę u niemowlaka czy u osoby dorosłej. Zwykle bywa tak, że gdy dziecko przez chwilę nie oddycha, organizm reaguje na to czkawką. Dzieje się tak na przykład w trakcie jedzenia stałych pokarmów czy karmienia piersią przez mamę. Czkawka pojawia się również, gdy niemowlę podczas płaczu połyka powietrze. Są specjaliści, którzy uważają, że czkawka to u niemowląt bardzo pozytywna kwestia, gdyż dzięki niej dzieci pozbywają się z organizmu nadmiaru powietrza.

Dorośli radzą sobie z czkawką raz dwa. Wystarczy przecież zjeść łyżeczkę cukru, pozwolić się przestraszyć, lub wstrzymać powietrze na jakiś czas. Ale co zrobić, gdy nie możemy poradzić sobie z czkawką u naszego dziecka? Jak mu pomóc?

Źródło: pl.freepik.com