Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Sprawdź co zrobić

Dziecko Środa, 18 marca 2020
Oceń:
4 / 32 głosów

Większość z nas zrobiła spore zapasy spożywcze, by nie wychodzić zbyt często do sklepu. Świeże produkty szybko się kończą, gdyż nie mogą być przechowywane zbyt długo, zostają nam te długoterminowe, albo wycieczka do sklepu, co obecnie nie jest zbyt bezpieczne. Rodzice, którzy mają w domu niejadka, doskonale wiedzą jak to jest martwić się o to, że ich dziecko nie chce jeść. Jak zachęcić dziecko do jedzenia w sytuacji, gdy nie bardzo chce ruszyć to, co dla niego przygotowaliśmy?

 Hotel Spa nad morzem

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Często bywa tak, że maluch nie chce ruszyć tego, co przygotowała dla niego mama, z góry stwierdzając, że tego nie lubi. Jak jednak może to, orzec nawet nie próbując? A gdyby tak zamienić jedzenie w zabawę? Niech dziecko przygotuje swój zestaw smakołyków, a Ty zawiąż sobie oczy. Maluch będzie karmił Cię tym, co akurat wpadnie mu w łapki, a Ty będziesz musiała odgadnąć, co właśnie jesz. Później oczywiście role mają się zamienić. W takiej zabawie zwykle okazuje się, że dziecko jednak lubi wiele rzeczy, choć wcześniej uważało inaczej i nawet jeżeli po zabawie jego duma nie pozwoli mu przyznać, że to, co zjadło, było smaczne, coś jednak w tym brzuszku zostanie.

Małe kłamstewko nie zaszkodzi!

Brzmi to dość okrutnie, jednak jeśli Twoje dziecko uważa, że nie znosi brokuła, za to kocha groszek, możesz przecież napomknąć mu, że to jednak warzywo, które cieszy się u niego powodzeniem. Czasami rodzic musi trochę ruszyć wyobraźnią, ale dla efektów takich jak zjedzony talerz zupy naprawdę warto. Co jeszcze można zrobić?

Jeśli Twoje dziecko nie jest chętne do próbowania nowości, pokaż mu jak powstawał dany posiłek, a najlepiej pozwól mu na to, aby przygotował go z Tobą. To potwierdzone, że dzieci chętniej biorą do ust to, z czym miały styczność podczas przygotowania posiłków.

Źródło: pl.freepik.com