Nauka
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak uczyć się w efektywny sposób? Najlepsze porady

Przejdź do galerii zdjęć
Zajmując się jakimś trudnym tematem, bardzo często zadajemy sobie pytanie o to, jak uczyć się w efektywny sposób. Kiedy toniemy w notatkach i cytujemy sokratejską sentencję "wiem, że nic nie wiem", warto sięgnąć do kilku wskazówek, które pozwolą nam uczyć się w znacznie bardziej efektywny sposób.
Reklama

Czym jest efektywna nauka?

Dla wielu osób efektywna nauka kojarzy się po prostu z nauczeniem konkretnej partii materiału. Definicja efektywnej nauki jest jednak znacznie szersza i obejmuje nie tylko skuteczną naukę, ale w rzeczywistości taką, która z wykorzystaniem optymalnych środków, nakładów czasu oraz stosunkowo małym wysiłkiem pozwala nauczyć się tego, co sobie zaplanowaliśmy.

Warto jednak zauważyć, że w celu efektywnej nauki, można zastosować różne techniki, które pomagają zapamiętywanie i przyswajanie wiadomości.

Reklama
nauka
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Sposoby na efektywną naukę

Istnieje kilka interesujących sposobów, które powinnaś wypróbować, jeśli chcesz poprawić efektywność swojej nauki.

  1. Zrób sobie miejsce do nauki. Pozbądź się z zasięgu wzroku niepotrzebnych przedmiotów, które będą Ci przeszkadzać w nauce. Schowaj więc telefon, tablet, słuchawki i ucz się w ciszy.
  2. To, co chcesz zrobić potem, zrób teraz. W efektywnej nauce najważniejsza jest systematyczność. Im wcześniej więc zaczniemy np.: podnosić swoje kompetencje językowe, tym szybciej nauczymy się upragnionego języka.
  3. Zmotywuj się do nauki. Wyobraź sobie sytuację, w której osiągnąłeś już upragniony cel i pomyśl, jak wiele radości Ci to da i jakie nowe drzwi przed tobą otworzy. Przywołuj w swojej głowie ten obraz i zawsze bądź zmotywowany do zdobywania kolejnych umiejętności.
  4. Wykorzystuj do nauki różne style uczenia się. Jednym z największych mitów efektywnego uczenia jest dopasowywanie stylu nauki do naszego wyobrażenia o nas. To znaczy, że np. słuchowcy uczą się tylko poprzez słuchanie, a wzrokowcy poprzez czytanie. Tymczasem, prawdą jest fakt, że najbardziej efektywna nauka będzie wtedy, gdy wykorzystamy różne formy zdobywania wiedzy. Tak działa wiele aplikacji, które ułatwiają naukę - nie tylko czytamy nowe informacje, ale także słuchamy ich i o nich komuś opowiadamy.
  5. Rób przerwy. Jeśli czujesz się bardzo zmęczony, nie ucz się na siłę, lecz zrób sobie przerwę i zajmij swoje myśli czymś innym. Pamiętaj, że najbardziej efektywny jest wypoczęty umysł.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: nauka w domu
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama