Masz niskie poczucie własnej wartości? Sprawdź, jak podnieść samoocenę
Brak pewności siebie to problem wielu osób, a trzeba przyznać, że gdy mamy niską samoocenę, trudno jest nam odnaleźć się w wielu różnych sytuacjach. Ta kiepska samoocena, wiąże się również z niskim poczuciem własnej wartości. Przestajemy dostrzegać swoje zalety, wiecznie porównujemy się z innymi i wciąż wydaje nam się, że jesteśmy od nich gorsi. W takiej sytuacji trudno jest podejmować jakiekolwiek ryzyko, przez co często trafi się wiele szans. Jak zmienić niskie poczucie własnej wartości? Co zrobić, by wreszcie uwierzyć w siebie i poprawić swoją samoocenę? Podpowiadamy!
Reklama
Co to właściwie jest samoocena?
Jak sama nazwa wskazuje, samoocena to sposób, w jaki siebie postrzegamy/oceniamy. Jest to nasza ocena własnego wyglądu, przeróżnych umiejętności, a nawet samego poczucia humoru. Na samoocenę wpływa wiele różnych czynników, które kształtują ją już od naszego dzieciństwa. Jest to przede wszystkim nasza osobowość – czyli rzecz, które nie da się wyuczyć. Naszą samoocenę budują również ludzie, z którymi przebywamy, i którzy mają na nas wpływ. Zatem jest to rodzina, przyjaciele, czy nauczyciele, albo koledzy z klasy. Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości i dokucza Ci brak pewności siebie możliwe, że któraś z osób, z którymi miałaś styczność realnie się do tego przyczyniła. Naszą samoocenę budują również sytuacje, w których porównujemy się do innych, a także to, ile i czy nad sobą pracujemy.Jacy są ludzie o niskim poczuci własnej wartości?
Osoby, które mają niską samoocenę często mają skłonność do wyolbrzymiania problemów. W dodatku wiecznie i u każdego szukają wsparcia, pochwały i akceptacji. Czują się wciąż niedowartościowani, a jednocześnie nie potrafią odpowiednio doceniać własnych umiejętności. Osoby o niskim poczuci własnej wartości chcą komplementów, jednak nie potrafią ich przyjmować. Boją się też bliskich kontaktów towarzyskich, szczególnie z nowymi osobami.Jak podnieść samoocenę?
Niskie poczucie własnej wartości to poważny problem, ale da się nad nim pracować.Reklama
- Jak polubić siebie? Warto choć raz zastanowić się nad tym, co w sobie lubimy. Przecież muszą być takie cechy. Zarówno związane z wyglądem, jak i umiejętnościami. Warto też pomyśleć o osobach, które nas wspierają i są zawsze blisko. Ćwiczenie polega na tym, aby to wszystko zapisać na kartce. A później wracać do tego w razie potrzeby. Warto też co jakiś czas uzupełniać tę listę o nowe punkty. Wraz ze wzrostem pewności siebie i poprawą samooceny, ta lista naprawdę może się wydłużyć.
- Na naszą samoocenę ma też wpływ sposób naszego myślenia i.. mówienia! Dlatego od dziś już nie mów: ”Nie mogę, nie potrafię”. Zacznij za to mówić: ”Uda mi się, zrobię co w mojej mocy.
- Praktykuj wdzięczność. Codziennie zastanów się nad tym, co dobrego Cię spotkało danego dnia. Nie skupiaj się na negatywach.
- Znajdź sobie pasję i daj się ponieść kreatywności.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Ważna lekcja - wiara we własne możliwości
Każdy rodzic już patrząc na niemowlaka wyobraża sobie, że jego dziecko osiągnie wielki sukces, będzie kimś ważnym i szanowanym. Jednocześnie pragniemy ustrzec nasze pociechy przed wieloma elementami, które uznajemy za groźne. Budowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz silnej wiary we własne możliwości jest jednym z bardziej istotnych elementów na trudnej drodze do osiągnięcia sukcesu życiowego – bo pamiętajmy, że nie dla każdego z nas największym osiągnięciem będzie zdobycie dużych pieniędzy. Jesteśmy różni i radość i spełnienie dają nam odmienne rzeczy. Jako rodzice, powinniśmy dać dziecku miłość, możliwość rozwoju oraz wsparcie i zrozumienie.
Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad
Dobre wychowanie własnego dziecka jest dla rodzica najważniejszą rzeczą i staje się największym priorytetem w życiu każdej matki. Oprócz innych cech, które chciałybyśmy aby dziecko posiadało, szczególną uwagę należy zwrócić na poczucie własnej wartości.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl