Stres
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Keep it easy. Stres szkodzi zdrowiu

Przejdź do galerii zdjęć
Stres dzisiaj wszędzie nas otacza. Denerwujemy się w domu i w pracy. Ciągle się gdzieś śpieszymy, nie mamy czasu zjeść dobry obiad ani porządnie się wyspać. Jeśli zauważasz u siebie objawy nadmiernego stresu, wypróbuj kilka technik, które pomogą Ci rozładować napięcie.
Reklama

Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na trudne wydarzenia w naszym życiu. Do stresu doprowadzają najczęściej sytuacje zwane stresorami. Najczęściej bodźcami, a więc stresorami są sytuacje prywatne, takie jak śmierć bliskiej osoby, wypadek, utrata zdrowia, sytuacje zawodowe: np. zbyt wysokie oczekiwania pracodawcy oraz nowe wyzwania, przed którymi stajemy.

Warto zauważyć, że istnieje dwa rodzaje stresu: dystres i eustres. Dystres jest spowodowany negatywnymi emocjami. Uważa się, że ten stres jest paraliżujący, długotrwały i ma bardzo negatywne skutki dla stanu naszego zdrowia.

Reklama

Eustres motywuje nas do funkcjonowania i pomaga działać w sposób efektywny. Współcześnie również pomaga nam z radzeniem sobie z codziennym życiem i utrzymuje gotowość do działania.

Przewlekły stres może prowadzić do wielu chorób takich jak: wrzody trawienne, zaburzenia układu krążenia, alergia, astma, migrena, miażdżyca, zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworu, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Stres przyczynia się także do znacznego pogorszenia jakości życia i zdrowia.

Stres
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak radzić sobie ze stresem?

Reklama

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby zastosować odpowiednie metody na to, aby zmniejszyć poziom naszego stresu. Wiele z nich może wydać się banalne i pospolite, ale często najprostsze sposoby przynoszą najlepsze rezultaty.

  1. Zrelaksuj się. Możesz skorzystać też z różnych technik relaksacyjnych dostępnych w internecie.
  2. Ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność fizyczna rozluźnia mięśnie i pomaga w skuteczny sposób odreagować trudne emocje.
  3. Wyśpij się. Nic tak nie relaksuje i uspokaja, jak odpowiednia dawka snu. Gdy organizm jest wypoczęty, lepiej radzi sobie z czekającymi na niego wyzwaniami.
  4. Stosuj wizualizacje. Codzienne wyobrażanie sobie pozytywnych rzeczy, pomaga zmienić negatywne nastawienie i przezwyciężyć stresujące chwile.
  5. Rób sobie małe przyjemności. Jeśli się stresujesz, zrób to, co sprawia Ci radość. Możesz przecież pozwolić sobie na mały prezent w postaci wizyty w kinie czy teatrze. Z pewnością pomoże Ci to zapomnieć o stresujących sytuacjach.

Jeśli pomimo zastosowania różnych sposobów na radzenie sobie ze stresem, ten nie ustępuje, warto zasięgnąć porady specjalisty i wdrożyć odpowiednią terapię.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: stres a uroda
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama