Jak zrobić żel antybakteryjny? Domowy żel dezynfekujący w minutę!
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak zrobić żel antybakteryjny? Domowy żel dezynfekujący w minutę!

Jak zrobić żel antybakteryjny w domowych warunkach – to pytanie prawdopodobnie niejednokrotnie zaprzątało głowy milionów ludzi na całym świecie szczególnie w momencie jego największego deficytu jakiś czas temu. Domowy żel do dezynfekcji rąk przelany do niewielkiego dozownika nie zajmie zbyt dużo miejsca w Twojej torebce, natomiast może być bardzo przydatny w warunkach z ograniczonym dostępem do bieżącej wody.

Żel antybakteryjny - przepis bez alkoholu

Sposobów na przygotowanie antybakteryjnego żelu jest kilka, jednak najbardziej klasyczna wersja sprawdza się zdecydowanie najlepiej. Przepis na żel do rąk jest oczywiście banalnie prosty, natomiast cały proces nie powinien zająć dłużej niż minutę. W tym wypadku przedstawiamy recepturę na wersję bez dodatku alkoholu, która jest doskonałym wyborem dla osób z wrażliwą skórą dłoni. Bazę stanowi żel aloesowy o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych.

Domowy żel dezynfekujący – składniki:

 • 50 ml żalu aloesowego
 • 20 kropli olejku lawendowego
 • 10 kropli olejku herbacianego
 • woda destylowana (opcjonalnie)
 • Przygotowanie żelu antybakteryjnego:
  Żel aloesowy oraz olejki należy dokładnie ze sobą wymieszać. Jeśli konsystencja mikstury będzie zbyt gęsta, to można ją rozrzedzić, dodając łyżeczkę wody destylowanej. Tak przygotowany preparat przełóż do butelki z dozownikiem lub tubki wielokrotnego użytku i miej pod ręką zawsze, gdy wychodzisz z domu.

  Jak zrobić żel antybakteryjny z alkoholem

  Zbyt częste stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry dłoni, dlatego też należy pamiętać o ich odpowiednim nawilżeniu. Oczywiście alkoholowy żel dezynfekujący jest tak samo szybki w przygotowaniu, jak wcześniejsza wersja.

  Składniki:

 • 100 ml żalu aloesowego
 • 5 łyżek spirytusu salicylowego
 • 20 kropli olejku lawendowego
 • Przygotowanie:
  Składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać. Gęstość preparatu można kontrolować, dodając więcej żelu aloesowego lub spirytusu – gdy zajdzie potrzeba jego rozrzedzenia.

  żel do dezynfekcji rąk w małej i dużej butelce canva.com

  Jak zrobić płyn do dezynfekcji

  Domowy żel antybakteryjny sprawdzi się przede wszystkim w utrzymaniu higieny rąk, lecz co w sytuacji gdy trzeba odkazić przedmioty codziennego użytku? Preparat w formie żelu o kosmetycznych właściwościach niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Do tego celu najlepszym wyborem pozostaje roztworu spirytusu salicylowego z niewielką domieszką wody destylowanej.

  Jeśli jednak z jakiegoś powodu do dezynfekcji rąk o wiele bardziej preferujesz płynne preparaty, to możesz skorzystać z przepisu przygotowanego specjalnie na takową okoliczność.

  Płyn antybakteryjny do rąk – składniki:

 • 250 ml spirytusu salicylowego
 • 150 ml przegotowanej wody
 • kilkanaście kropel olejku zapachowego według własnych preferencji
 • Domowy płyn do dezynfekcji – przygotowanie:
  Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj i przelej do butelki lub pojemnika z atomizerem – najlepiej gdyby był szczelnie zamykany.

  Na rynku dostępnych jest wiele gotowych żelów i preparatów do dezynfekcji o silnych właściwościach bakteriobójczych. Jednak nie różnią się one niczym od tych, które możesz przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. W dobie popularności ekologicznego podejścia do życia warto kierować się ideą DIY (zrób to sam).

  Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie