Sposoby leczenia poparzeń słonecznych

Sposoby leczenia poparzeń słonecznych

Oparzenia skóry są jednym najmniej przyjemnych skutków kąpieli słonecznych. Kiedy ilość promieniowania UV przekracza zdolność ochronną melaniny, dochodzi do poparzeń skóry. Z tego powodu mniej podatni na oparzenia skóry są ludzie o ciemniejszej barwie skóry – zawierającej więcej barwnika. Osoby z jasną karnacją są niezwykle podatne na oparzenia, które w silnym słońcu wystąpić mogą już po parunastu minutach spędzonych z odkrytą skóra. Słońce najsilniej świeci między godziną 10:00 a 14:00, osoby z problemami skórnymi, powinny więc opalać się przed tym okresem, lub zaraz po nim.

Pierwsze objawy i skutki

Pierwsze objawy pojawić się mogą po kilku godzinach od wystawienia skóry na słońce. Pojawia się pieczenie, bolące zaczerwienienie, ogólny dyskomfort. Skóra zaczyna palić. Boli każdy, nawet najmniejszy dotyk. Ulgę przynoszą nam zimne okłady. Po kilku dniach dochodzi do złuszczenia naskórka – zaczynamy gubić skórę, jak wąż. Często towarzyszy temu swędzenie. Wszystkie te objawy dotyczą oparzenia pierwszego stopnia – najczęściej spotykanego podczas letnich, wakacyjnych kąpieli słonecznych. Oparzenie drugiego stopnia charakteryzuje się także występowaniem bąbli i pęcherzy wypełnionych płynem oraz częściową martwicą naskórka. Gojące się rany raczej nie pozostawiają blizn. Blizny pojawiają się dopiero przy oparzeniach stopnia trzeciego – które jednak nie występują, lub występują niezwykle rzadko, u osób opalających się na słońcu. Jeśli już, to najczęściej dotyczą one niemowląt i dzieci. Dlatego tym bardziej należy chronić nasze pociechy przed nadmiernymi promieniami słonecznymi.

Sposoby leczenia oparzeń skóry:

Krem z alantoiną Pierwsza pomoc związana z oparzeniami słonecznymi powinna polegać na zastosowaniu kremu z allantoiną oraz D-panthenolem. Obie substancje są substancjami leczniczymi, które koją skutki oparzeń słonecznych. Krem bez recepty zakupimy w każdej aptece. Alantoina działa przeciwzapalnie, a ponadto pomaga odbudowywać i regenerować naskórek. Żadna z substancji nie powoduje alergii i podrażnień – są bezpieczne w użyciu przez każdego.

Leki na oparzenia słoneczne

Odwiedzając aptekę zaopatrzyć się możemy w inne, dodatkowe leki, pomagające ukoić dolegliwości związane z oparzeniami słonecznymi. Wśród nich warto zwrócić uwagę na preparaty, takie jak: Variderm – cena około 8 zł, jest maścią przeciwświądową, dostępna bez recepty. Zawiera benzokainy, mentol, tlenek cynku i substancje wspomagające: talk, etanol i glicerol. Pomaga w zniesieniu bolesności i swędzenia skóry. Entil – cena około 14 zł, żel na oparzenia, dostępny bez recepty. Zawiera karbomer, glikol oktylenowy oraz wodę oczyszczoną, glicerol i wodorotlenek sodu. Działa łagodząco, łagodzi ból, chłodzi, zmniejsza zapalenie skóry, nawadnia, zmniejsza obrzęk, pomaga uniknąć dalszych infekcji. Revaxil – cena około 12 zł, hydrożel, dostępny bez recepty. Zawiera glikol aktylenowy, karbomer, glicerol i substancje pomocnicze. Działa chłodząco na skórę, łagodzi odczuwany dyskomfort. Zmniejsza zapalenie skóry, nawadnia skórę i zmniejsza obrzęk.

Domowe sposoby radzenia sobie z problemem

Domowe sposoby opierają się na działaniach łagodzących ból i obrzęk. Warto wziąć chłodny, ale nie zimny prysznic. Podziała to przeciwbólowo. Tradycyjnymi metodami leczenia są również okłady z maślanki, kefiru lub zsiadłego mleka. Przynoszą ulgę dzięki nawodnieniu skóry, a ich kwaśny odczyn działa kojąco na podrażniony naskórek. Niektórzy polecają również okłady z plasterków ogórka, który bogaty jest w witaminę C. Okłady takie odżywiają i chronią skórę.
Udostępnij artykuł