Kwiaty balkonowe do wiszących pojemników - surfinie w koszu i w doniczce
Canva.com

Rośliny balkonowe do wiszących doniczek. 5 gatunków, które warto posadzić na tarasie lub balkonie

Kwiaty na balkonie lub tarasie to piękna dekoracja, która cieszy nas od wiosny do wczesnej jesieni. Poza ustawieniem standardowych doniczek i skrzynek możemy także powiesić pojemniki lub kosze, w których posadzimy rośliny o zwisających pędach. Oto 5 gatunków, którymi warto udekorować nasze domy.
Reklama

Jakie kwiaty balkonowe wybrać do wiszących doniczek? 

Kompozycje kwiatowe w wiszących doniczkach lub koszach prezentują się bardzo atrakcyjnie. Takie dekoracje możemy powiesić nie tylko na balkonie lub tarasie, ale także w altanach, na werandach, okiennych parapetach, a nawet podwiesić na konarach dużych drzew. W wiszących doniczkach najlepiej sadzić kwiaty o długich pędach, które będą tworzyć kaskady lub kwietne dywany. Dobrze sprawdzą się także rośliny niekwitnące, o ozdobnych liściach, np. kocanki. 

Do wiszących pojemników możemy przygotować zarówno kompozycje jednogatunkowe, wielogatunkowe monochromatyczne jak i barwne mieszanki roślin o kwiatach w różnych kolorach.

Reklama

Oto kilka gatunków kwitnących roślin balkonowych, które sprawdzą się w wiszących pojemnikach.

Surfinia

Surfina to jedna z najpopularniejszych, obok pelargonii, roślina balkonowa w naszym kraju. Choć jest uprawiana dopiero od lat 90. XX wieku, skradła serca właścicieli balkonów i tarasów. Jest podobna do petunii, a nawet z nią spokrewniona. Jednak są to różne gatunki. Surfinie możemy kupić w całej gamie kolorów - od śnieżnej bieli, przez różne odcienie różu i purpury, aż po ciemny fiolet. Przy odpowiedniej pielęgnacji tworzy bujne kwiatowe kaskady, które wręcz wylewają się z donic i skrzynek. 

Kwitnące surfinie tworzą dywany kwiatów w różnych odcieniach różu, beli i fioletu
Canva.com

Lobelia przylądkowa

Rodzaj lobelia liczy kilkaset gatunków, ale na balkony do wiszących pojemników szczególnie nadaje się lobelia przylądkowa odmiany zwisającej.

Reklama

Ta niepozorna roślina o delikatnych łodyżkach obsypuje się chmurą intensywnie niebieskich kwiatów, choć może kwitnąć także na biało i na różowo. Pięknie prezentuje się posadzona samodzielnie, ale jest też doskonałym uzupełnieniem kompozycji z różnych gatunków. Szczególnie dobrze wygląda w towarzystwie białych pelargonii i werben, drobnej bakopy oraz żółtej sanwitalii. 

Szafirowa lobelia w białej doniczce
Canva.com

Scewola

Scewola to nowa roślina w naszym kraju, która w naturze rośnie w Australii. Ta płożąca się krzewinka latem obsypana jest niebieskimi kwiatami w kształcie wachlarza, podobnymi nieco do lobelii, choć znacznie większymi.

Reklama

Scewola jest odporna na mocne słońce i szkodniki, dlatego warto posadzić ją na słonecznym balkonie lub tarasie. 

Scewola w pojemniku - zwisające pędy rośliny okryte kwiatami
Canva.com

Fuksja (ułanka)

Fuksja, zwana także ułanką, występuje w wielu odmianach — od form krzewiastych, które mogą być prowadzone jako małe drzewka, po te o pędach zwisających. Roślina latem wydaje piękne kwiaty, w charakterystycznym kolorze fuksji, które zachwycają nie tylko barwą, ale też cudownym kształtem. Fuksja to bardzo wytrzymała roślina wieloletnia, którą w odpowiednich warunkach możemy hodować jako roślinę balkonową przez lata.

Kwitnąca fuksja o zwisających pędach - kwiaty w kolorze intensywnego rożu oraz biało-amarantowe
Canva.com

Sanwitalia

Sanwitalia to urocza roślina, która pochodzi z Ameryki Środkowej. Posadzona w donicy silnie się rozkrzewia i gęsto pokrywa drobnymi, żółtymi kwiatami, które przypominają maleńkie słoneczniki. Sanwitalia to idealne uzupełnienie balkonowych kompozycji z innych roślin zwisających lub o pokroju wzniesionym. Możemy posadzić ją z pelargoniami, werbenami, a także nagietkami i aksamitkami. 

Kompozycja z żółtej sanwitalii i lobelii przylądkowej
Canva.com
Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama