Dieta sirtuinowa czyli dieta Adele – na czym polega, jadłospis. Czy jest zdrowa?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Dieta sirtuinowa czyli dieta Adele – na czym polega, jadłospis. Czy jest zdrowa?

Dieta sirtuinowa stała się ostatnio bardzo popularna. Prawdopodobnie ze względu na piosenkarkę Adele, która dzięki niej miała zrzucić kilkadziesiąt kilogramów! W czym tkwi jej fenomen? Na czym polega, kto może ją stosować, a kto powinien jej kategorycznie unikać?

Dieta sirtuinowa – co to jest i na czym polega?

Dieta sirtuinowa, nazywana także i dietą Adele, to model żywienia, który opracowało dwóch absolwentów Uniwersytetu w Surrey w Anglii – Aidan Goggins i Glen Matten. Ma ona trzy główne zasady. Pierwsza z nich dotyczy ograniczenia kaloryczności posiłków na pierwszych etapach diety. Druga zakłada picie zielonych koktajli sirtuinowych. Z kolei trzecia mówi o zwiększeniu spożycia produktów bogatych w aktywatory sirtuin. Najistotniejsze w tej diecie jest to, że należy włączyć do niej odpowiednie produkty, a nie jakiekolwiek wyeliminować.

Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie są sirtuniny, to musisz wiedzieć, że to białka, które mają bardzo ważne funkcje w organizmie. Regulują metabolizm, kontrolują stany zapalne, a także spowalniają procesy starzenia się. Co bardzo istotne, nasilają syntezę białek mięśniowych, dlatego spadek masy ciała nie jest równoznaczny z utratą masy mięśniowej.

brokuł, pomidor i ziemniak leżący na talerzu zdjęcie ilustrujące/Canva

Co jeść na diecie sirtuinowej – przykładowy jadłospis

Dieta ta zakłada codzienne picie zielonego koktajlu z jarmurzem, rukolą, natką pietruszki, imbirem oraz cytryną. Jest on swego rodzaju podstawą.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie
40 g kaszy gryczanej z małą garścią orzechów włoskich, małym jabłkiem oraz 3 daktylami i kawą

Drugie śniadanie
Zielony koktajl

Obiad
dorsz pieczony w folii z papryką i cukinią polany oliwą z oliwek oraz kasza gryczana

Kolacja
sałatka z rukoli z czerwoną cebulą, orzechami i gotowaną soją, polana oliwą extra virgin

Dieta sirtuinowa – efekty po stosowaniu

Dzięki diecie sirtfood możesz zrzucić nawet do 3 kilogramów tygodniowo. Musisz mieć jednak świadomość, że nie jest to wynikiem spalenia tkanki tłuszczowej. Przynajmniej na początku. Wszystko dlatego, że zmniejszają się zasoby glikogenu oraz wody w organizmie i zalegająca treść w jelitach. Co więcej, utrata zbędnych kilogramów to nie jedyne zalety tej diety. Stosujące ją osoby mówią też o pozbyciu się obrzęków oraz poprawie samopoczucia.

Dieta sirtuinowa – przeciwwskazania

Diety sirtuinowej nie powinny stosować osoby, które są aktywne fizycznie. Wszystko dlatego, że może to spowodować u nich zasłabnięcia ze względu na deficyt kaloryczny. Nie jest też wskazana dla osób z cukrzycą i z insulinoopornością. Kategorycznie powinny jej unikać także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią i nastolatki w okresie dojrzewania.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie