Żeń szeń – właściwości, przeciwwskazania. Na co pomaga?

Żeń szeń – właściwości, przeciwwskazania. Na co pomaga?

Żeń szeń brzmi tajemniczo, ale na pewno każdy z nas słyszał tę nazwę wiele razy w swoim życiu. Najprościej mówiąc, jest to bylina z rodziny araliowatych, która na Dalekim Wschodzie znana jest ze swoich zbawiennych właściwości od kilku tysięcy lat! W Europie na stałe zagościła kilkaset lat temu i ma tutaj grono fanów. Jakie roślina ma zastosowanie? Czy wszyscy mogą korzystać z jej właściwości?
Reklama

Żeń szeń – właściwości

Ta roślina bylinowata najczęściej rośnie na terenach Azji i właśnie stamtąd jest sprowadzana. Choć osiąga wysokość nawet do 60 centymetrów, to najbardziej drogocenny jest korzeń żeń szenia. Wielu mieszkańców krajów azjatyckich wręcz traktuje tę bylinę na równi z lekami. Oczywiście nie do końca jest to dobra droga i nic nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale kto powiedział, że suplementacja nie jest pomocna? Żeń szeń faktycznie ma zbawienne działania, ale najlepiej i tak stosować go po konsultacji z lekarzem. Cenne substancje, które występują w żeń szeniu, to m.in. witaminy B1, B2, witamina C oraz E, panaksany, panaksynole i wiele innych minerałów. Dużo pisze się o korzystnym działaniu na układ nerwowy, a także na ogólną poprawę samopoczucia. Skutecznie walczy ze stresem oraz obniża cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi. Z niektórych badań wynika także, że roślina wspomaga leczenie potencji oraz spowalnia osteoporozę.
Reklama
korzenie żeń szenia prosto z uprawy
canva.com

Kiedy suplementować żeń szeń – na co pomaga?

Roślina poprawia także ogólną kondycję organizmu i wspomaga proces odchudzania. Mówi się także wiele o pobudzaniu pracy serca oraz walce z przewlekłym znużeniem i zmęczeniem. Zanim jednak zaczniesz suplementować żeń szeń, powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli on nie widzi żadnych przeciwwskazań, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się na każdym opakowaniu.

Żeń szeń – przeciwwskazania

Przede wszystkim nie łącz go z kofeiną, lekami przeciwzakrzepowymi, hormonalnymi, a także lekami, które mają bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Reklama
Ponadto nie zażywaj go, jeśli masz nadciśnienie tętnicze, astmę, cierpisz na bezsenność, jesteś w ciąży lub takie są zalecenia lekarza. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie. Nigdy nie zażywaj suplementów bez konsultacji!
suplement diety z wyciągiem żeń szenia
canva.com

Skutki uboczne stosowania żeń szenia

Przy długim stosowaniu żeń szenia możesz być nadmiernie pobudzona i mieć problemy ze snem. Ponadto mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe, podwyższone ciśnienie krwi oraz zwiększenie poziomu kortyzolu we krwi. Zawsze uzgadniaj dawkowanie i okres stosowania z lekarzem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama