Gardenia jaśminowata - kwiat w zbliżeniu
Canva.com

Gardenia jaśminowata — pielęgnacja, podlewanie, przesadzanie. Jak uprawiać gardenię w doniczce

Gardenia jaśminowata to piękny krzew o woskowo-zielonych liściach, który obsypuje się kremowymi kwiatami o odurzającej woni. Gardenię możemy uprawiać w doniczkach, ale trzeba pamiętać, że jest to roślina kapryśna i dość wymagająca. Od hodowcy wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności, ale gdy już zakwitnie, oczarowuje wyglądem i zapachem. Sprawdź, jak uprawiać gardenię w doniczce.
Reklama

Gardenia jaśminowata — pochodzenie i odmiany do uprawy w doniczce

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) to zimozielony krzew, który pochodzi z Dalekiego Wschodu — w naturze rośnie w Japonii, w Chinach i na Tajwanie oraz w Wietnamie, gdzie może osiągać nawet 2 metry wysokości. Kwiaty dzikich krzewów mają pojedyncze białe płatki i żółte środki. 

Gardenia - szkic rośliny ze starego zielnika
Canva.com

W Polsce gardenie możemy uprawiać w doniczkach, gdzie przy odpowiedniej pielęgnacji mogą rosnąć przez wiele lat, jednak ich hodowla w domu jest dość trudna. W doniczkach rośliny przeważnie dorastają do ok. 50 cm. W sprzedaży do uprawy domowej najczęściej dostępne są gardenie jaśminowate odmiany Veitchiana o kwiatach pełnych. Okazy tej odmiany zimą okrywają się kremowymi, pełnymi kwiatami o silnym zapachu, które wyglądem trochę przypominają róże lub azalie, ale gardenia nie jest spokrewniona z tymi roślinami.

Reklama

Kwiaty gardenii od dawna budzą podziw nie tylko wśród miłośników roślin doniczkowych, przed laty te trwałe kwiaty były chętnie noszone w butonierkach przez angielskich dżentelmenów.

Biały kwiat gardenii w zbliżeniu
Canva.com

Jak uprawiać gardenię w doniczce

Gardenia to krzew trudny w uprawie w domu dlatego, aby osiągnąć sukces i doczekać się pięknych kwiatów, które nie opadną, warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacyjnych. Musimy zadbać o odpowiednie stanowisko, rodzaj i wilgotność podłoża, temperaturę i wilgotność powietrza. 

Stanowisko i podłoże

Gardenie preferują stanowiska jasne, jednak nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlatego absolutnie nie nadają się na południowy lub południowo-zachodni parapet.

Reklama

Latem musimy osłaniać je przed mocnym słońcem, jednak zimą w naszym klimacie potrzebują więcej światła. 

Rośliny potrzebują lekkiego, przepuszczalnego podłoża, które przygotowujemy z ziemi do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku i kwaśnego torfu. Na spodzie doniczki musimy umieścić warstwę drenażu, np. keramzyt. Zapobiegnie to zaleganiu wody.

Temperatura

Gardenie nie mają specjalnych wymagań pod względem temperatury. Latem potrzebują temperatury pokojowej. Jeżeli dysponujemy osłoniętym tarasem lub balkonem, latem rośliny możemy wynieść na zewnątrz. Natomiast zimą muszą być ustawione w pomieszczeniach, wystarczy im temperatura ok. 16 do 18 stopni Celsjusza. 

Podlewanie i nawożenie

Rośliny są wrażliwe na wilgotność podłoża oraz powietrza. Nie możemy ich ani przesuszać, ani przelewać.

Reklama

Latem i wiosną gardenie wymagają dość obfitego nawadniania, nawet 3 razy w tygodniu letnią wodą. W tym okresie wskazane jest zraszanie roślin, ale tylko miękką, letnią wodą — najlepiej deszczówką, wodą przegotowaną lub odstałą. Nie spryskujemy kwiatów, ponieważ może to spowodować powstanie brązowych plam.

Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie, zwłaszcza w chłodniejszym pomieszczeniu, Rośliny nie mogą stać w wodzie. Zbyt obfite podlewanie lub podlewanie zimną wodą powoduje żółte plamy na liściach.

Wiosną i latem możemy także nawozić gardenie słabym roztworem nawozów mineralnych niezawierających wapnia. Zasilamy je co ok. 20 dni. 

Kwitnąca gardenia jaśminowata w doniczce
Canva.com

Przesadzanie i rozmnażanie gardenii

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze gdy jest to konieczne, najczęściej co 2 - 3 lata.

Reklama

Gardenie możemy rozmnażać z sadzonek wierzchołkowych. Odcinamy pęd z 2 - 3 liści, zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w mieszance torfu z piaskiem. Doniczkę okrywamy od góry torebką foliową, aby stworzyć mini cieplarnię. Ustawiamy w ciepłym miejscu, osłoniętym od przeciągów. Gdy sadzonka wytworzy system korzeniowy, usuwamy folię. 

Szkodniki i choroby, które zagrażają gardeniom w doniczkach 

Gardenie są wrażliwe na suche powietrze, które sprzyja występowaniu przędziorków. Te szkodniki trudno jest zwalczyć nawet przy użyciu środków chemicznych. Musimy też uważać na nadmierne podlewanie, które może prowadzić do gnicia korzeni.

Gardenia w doniczce bez kwiatów
Canva.com

Dlaczego gardenia traci kwiaty?

Opadanie pąków i kwiatów spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą lub jej gwałtownymi zmianami.  

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama