Topinambur – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Udostępnij Google News
Zdrowie

Topinambur – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Topinambur ma też aż trzy inne nazwy — gruszka ziemna, słonecznik bulwiasty lub karczoch jerozolimski. To warzywo korzeniowe jest znane dziś prawie wszystkim. Zwłaszcza tym, którzy uważają na to, co jedzą. Wszystko ze względu na jego właściwości prozdrowotne. Jaki korzystny wpływ dla zdrowia ma spożycie topinamburu? Jak go stosować?

Co to jest topinambur?

Topi­nam­bur ma też trzy inne nazwy. O roślinie tej mówi się też słonecznik bulwiasty, gruszka ziemna lub karczoch jerozolimski. Pochodzi z rodziny astrowatych. Ma rozgałęzione bulwy, które przybierają kolory od jasnego różu po brąz. To właśnie one są jadalną częścią tego warzywa. W ostatnim czasie topi­nam­bur cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest naprawdę smaczny i do tego bardzo zdrowy.

Topinambur – na co pomaga?

W topinamburze znajduje się wiele cennych składników. Mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Jak spożycie topinamburu może wpływać na organizm?

  • wzmacnia stawy
  • reguluje ciśnienie krwi
  • przeciwdziała chorobom jelita grubego
  • wspiera prawidłowy poziom rozwoju mikroflory jelitowej
  • reguluje pracę układu pokarmowego
  • wspomaga działanie układu nerwowego i odpornościowego
  • obniża “zły” cholesterol i poziom cukru w organizmie
  • wzmacnia tkanki i ściany naczyń krwionośnych
  • pomaga w walce z otyłością

dużo topinamburów leżących obok siebie zdjęcie ilustrujące/Canva

Witaminy i minerały

Bezsprzecznie topinambur jest bardzo zdrowym warzywem. Zawiera szereg witamin oraz minerałów. Znajdziesz w nim na przykład takie witaminy jak A, B6, C, E, K, PP, a także szereg tych z grupy B w tym niacynę, kwas foliowy, tiaminę oraz ryboflawinę. Z kolei minerały, które się w nim znajdują to cynk, magnez, fosfor, potas, sód oraz wapń.

Jak stosować topinambur?

Topinambur świetnie sprawdzi się w kuchni. Jest prawdziwym przysmakiem. To świetny zamiennik ziemniaka. Możesz dodawać go także do surówek czy sałatek. Przygotujesz z niego też pyszną zupę krem. Z kolei w aptece znajdziesz sok z karczocha jerozolimskiego. Dostępne są także różne produkty, które zawierają jego sproszkowane bulwy.

Topinambur – przeciwwskazania

Nie ma większych przeciwwskazań w spożywaniu topinamburu. Z pewnością jednak nie powinny po niego sięgać osoby, które mają na niego alergię. Ponadto, ze spożywaniem słonecznika bulwiastego powinni uważać ci, którzy mają cukrzycę typu 1 bez właściwej korekty glukozy we krwi. Musisz mieć też na uwadze, że jeśli masz jakąś specjalną dietę, to musisz skonsultować z dietetykiem lub lekarzem możliwość włączenia tego warzywa do swoich posiłków.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie