dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa – właściwości, efekty, przeciwwskazania

Dieta bogatoresztkowa to dieta, która pozwala na spożywanie naprawdę sporych ilości błonnika. Stosują ją często osoby chorujące na cukrzycę, borykające się z chorobami serca lub po prostu cierpiące na otyłość – która, jak wiadomo, też jest chorobą. W dodatku śmiertelną. Specjaliści uznali, że to dieta jedna z najzdrowszych i porównują ją nawet do diety dash. A na czym tak naprawdę polega ten sposób odżywiania? Które produkty są wskazane na tej diecie, a których z nich należy unikać? Sprawdź.
Reklama

Na czym polega dieta bogatoresztkowa?

Dieta bogatoresztkowa, zwana także dietą resztkową, jest jedną z diet, które zaliczane są do tych zdrowotnych. Lekarze uznali, że jest tak zdrowa, jak dieta dash, które rekomendowana jest przez wielu dietetyków na świecie. Dieta ta zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego, który ma doskonały wpływ na „porządek w ludzkich jelitach”.

Dieta bogatoresztkowa – produkty dozwolone

Jak każda dieta, tak również i ta, ma swoją listę dozwolonych produktów. Trzeba przyznać, że nie ma tu zbyt wielu wykluczeni, to też dieta bogatoresztkowa powinna wpisać się w gusta większości osób. A co można jeść?
  • Wskazany jest chudy nabiał, taki jak naturalne jogurty, mleko, maślanki czy też kefir, albo biały ser twarogowy
  • Nie rezygnujemy z pieczywa, jednak wybieramy albo żytnie, albo razowe. Warto też wybierać takie, które ma w składzie różne nasionka oraz otręby.
  • Jajka, ale uwaga! Wykluczamy prawie maksymalnie żółtka. Bazujemy na samych białkach, a żółtka znacznie ograniczamy i wykorzystujemy 1-2 sztuki tygodniowo.
  • Kasze – tutaj w zasadzie jest pełna dowolność.
  • Chude ryby i chude mięso drobiowe
  • Dobrej jakości oliwy.
  • Owoce i warzywa – jakie chcemy i ile chcemy (ile możemy) .
  • Zioła i przyprawy.
Można również pić słabą herbatę oraz herbatki ziołowe.
Reklama
Dozwolona jest również zbożowa kawa. Cukier wykluczamy z diety.
dieta bogatoresztkowa
canva.com

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: Bułka razowa posmarowana chudym serkiem.
Reklama
Kilka rzodkiewek, szczypiorek. Herbata Obiad: Kasza jaglana z kieszonkami z piersi z kurczaka faszerowanymi porem i mozzarellą. Sałatka z sałaty, pomidora, cebuli i jogurtu naturalnego. Kolacja: Omlet z białek jaj z rukolą, pomidorem i serkiem wiejskim.

Efekty stosowania diety bogatoresztkowej

Jest sporo korzyści wynikających ze stosowania diety bogatoresztkowej.
Reklama
Jedną z najważniejszych jest to, że kończą się problemy z regularnymi wypróżnieniami a przemiana materii jest pobudzona. Dieta wysokobiałkowa może też przeciwdziałać takim chorobom jak miażdżyca albo też cukrzyca. No i obniża ciśnienie. Dietę resztkową dietetycy polecają szczególnie tym osobom, które zamierzają zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta bohatoresztkowa – przeciwwskazania

Kiedy nie powinieneś stosować diety bogatoresztkowej?  Zdecydowanie nie jest ona dla osób, które mają problemy z żołądkiem czy jakieś stany zapalne jelit. Nie jest to również dobry sposób odżywiania dla tych, którzy cierpią na problemy z drogami żółciowymi.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama