dieta wegańka

Dieta wegańska – czy można na niej schudnąć? Przykładowy jadłospis

Dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko wśród młodych osób, ale również u starszego pokolenia. Ludzie przestają jeść mięso z jednej strony dlatego, aby zabijać mniej zwierząt (a najlepiej nie zabijać ich wcale) a z drugiej strony dla własnego zdrowia. Na czym właściwie polega dieta wegańska? Czy można na niej schudnąć? Co należy do listy produktów zakazanych na diecie wegańskiej? Zobacz!
Reklama

Na czym polega dieta wegańska

Dieta wegańska jest o krok dalej od wegetarianizmu. Wegetarianie ograniczają się do jedzenia owoców i warzyw, ale w ich diecie nie brakuje też ryb, czy też produktów mlecznych. Natomiast dieta wegańska jest nastawiona na wyłączenie z posiłków nawet tych mlecznych produktów. Mleko krowie zastępuje się roślinnym. Tak samo sery. Powstają nawet wegańskie odpowiedniki mięsa. Wiele osób uważa, że dieta wegańska nie jest dla nich, ale gdy próbują oni tych odpowiedników i uczą się gotować wegańsko, często zmieniają zdanie i nie wracają już do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych.

Dieta wegańska – ile można schudnąć?

Ludzie często myślą, że to czy schudną i ile schudną, zależy tak naprawdę od konkretnej diety. Ale wcale tak nie jest. Każdy człowiek ma własne zapotrzebowanie kaloryczne i to od tego czy go pilnuje zależy to czy schudnie, utrzyma wagę bądź przytyje. Dieta wegańska nie ma tutaj większego znaczenia.
Reklama
Ale może nam pomóc zadbać o nasze zdrowie. O problemy z cerą i samopoczucie.
dieta wegańska
canva,com

Przykładowy jadłospis na diecie wegańskiej

Osoby, które chcą się zdecydować na dietę wegańską, najbardziej obawiają się tego, że będą po prostu głodne. Ale tak naprawdę każdy odpowiednik mięsnego dania, można zastąpić wegańskim przepisem. Poniżej zamieszczamy przykładowy, jednodniowy jadłospis. Śniadanie: Awokado zapiekane z jajkiem i szczypiorkiem.
Reklama
Kromka chleba wieloziarnistego. Herbata. Drugie śniadanie: Chlebek bananowy z orzechami. Kawa z mlekiem roślinnym. Obiad: Spaghetti z cukinii z sosem serowym z płatków drożdżowych i wegańskiej śmietany. Surówka z kapusty i marchewki. Kolacja: Zapiekanka warzywna z wegańskim serem żółtym.

Dieta wegańska – produkty zakazane

Weganie wystrzegają się przede wszystkim mięsa. Nieważne jakiego miałoby być pochodzenia – nie jedzą go wcale. Na diecie wegańskiej nie można jeść również ryb, czy też innych owoców morza. Wegani odrzucają też jajka – ale znaleźli dla nich fajne zastępstwo (na przykład tofu, czy – do ubijania – sok po ciecierzycy). Na diecie wegańskiej nie jemy też żadnych produktów mlecznych – zastępujemy je roślinnymi. Weganie nie ruszają również miodu ani żelatyny wieprzowej.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama