Dłonie trzymające portfel i pieniądze.

Zbliża się Black Friday! Czy warto z tego skorzystać?

Już 26 listopada zacznie się prawdziwy szał zakupów. Kiedy zbliża się Black Friday, czyli Czarny Piątek — dzień, w którym w sklepach ruszają przedświąteczne obniżki — ludzi ogarnia szaleństwo. Zaczynają się promocje, rabaty przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem. Ceny w teorii mocno spadają. W teorii, bo...
Reklama
Bardzo często sprzedawcy sztucznie podnoszą ceny produktów, tylko po to, żeby potem je obniżyć do początkowej kwoty. Jeśli kuszą Cię jakieś atrakcyjne oferty, wstrzymaj się chwilę z zakupem i przeanalizuj, czy to, co widzisz to faktycznie wyjątkowa okazja, czy może oszustwo.
Kilka świątecznych prezentów i ozdób.
Canva

Co robić, kiedy zbliża się Black Friday?

Przede wszystkim zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz teraz robić jakiekolwiek zakupy? Czy naprawdę musisz wymienić swój sprzęt elektroniczny, albo odświeżyć garderobę, czy może po prostu kuszą Cię reklamy? Jeśli faktycznie zakupy są konieczne — śledź ceny i porównuj w wyszukiwarkach internetowych.
Reklama
Musisz mieć pewność, że nie przepłacasz, a promocja jest promocją, a nie pustym sloganem na Black Friday. Czy warto jednak z takiej okazji pchać się w tłumy i czekać w kolejkach? Jeśli uważasz, że tak — to do dzieła!

Co kupić na Black Friday?

Na pewno masz swoje sprawdzone marki, którym jesteś wierna od lat. Jeśli wiesz, że zbliża się Black Friday, zacznij uważnie sprawdzać ich ofertę, czytać newslettery. Jest duża szansa, że przygotują coś specjalnego. A jeśli nie, będziesz łatwo mogła to zweryfikować — przecież znasz ich asortyment i ceny na wylot. Najlepiej i najbezpieczniej kupować w tym okresie rzeczy, które i tak są potrzebne.
Reklama
Planujesz wymienić telefon? Wiesz, że trzeba kupić nowy ekspres do kawy? Od dawna marzysz o konkretnej czerwonej sukience? Dobrze, w takim razie bądź gotowa i jeśli cena Ci odpowiada, ruszaj do sklepu.

Jak nie dać się oszukać i nie przepłacić?

Obserwuj, obserwuj i jeszcze raz obserwuj. Musisz dobrze znać ceny, korzystać z internetowych porównywarek. Wyrzuć z głowy słowa promocja i rabat. Patrz na liczby, analizuj. Pod uwagę weź też czas, który planujesz poświęcić na zakupy, oraz paliwo albo bilety, bez których nie dotrzesz do sklepu. Może się okazać, że finalnie nie zyskasz, a stracisz. Albo zaoszczędzona kwota będzie tak mała, że szkoda Twojego cennego czasu na Black Friday. Czy warto, czy może jednak odpuścić sobie to zakupowe szaleństwo — to bardzo ważne pytanie, a odpowiedź na nie, zależy tylko od Ciebie...
Kobieta, dziecko i mężczyzna stoją w kolejce w sklepie
Canva

Skąd popularność Black Friday?

W Polsce tak naprawdę obniżki nie są aż tak ogromne, jak za granicą. Moda na Czarny Piątek przyszła z USA, gdzie zaczęła się ta tradycja i promocje oszałamiają, a ludzie dosłownie tratują się i walczą o asortyment sklepów. U nas dużo bardziej kuszą reklamy odwołujące się do Black Friday, niż faktyczne obniżki.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama