barszcz wigilijny z uszkami

Barszcz wigilijny jak u mamy - nie zapomnisz tego smaku

Tradycyjny przepis na barszcz wigilijny jest skomponowany na domowym zakwasie. Jednak w przepisie możemy znaleźć też kilka innych, tajemniczych składników, które sprawiają, że ten barszczyk na wigilię smakuje dosłownie jak u mamy. Jest idealny nie tylko na świąteczną kolację, ale również na uroczysty obiad - w niektórych domach z powodzeniem zastępuje nawet rosół. Jak zrobić barszcz czerwony wigilijny z zakwasu? Koniecznie przeczytaj, jeśli w tym roku chcesz spróbować najlepszego barszczu wigilijnego.
Reklama

Tradycyjny barszcz wigilijny - przepis

Tradycyjny barszcz wigilijny powinien być ugotowany na zakwasie. Taki barszcz świetnie komponuje się z grzybowymi uszkami i nie dorówna mu nawet najlepsza zupa grzybowa. Wigilijny barszcz to obowiązkowy element świątecznego menu a my wiemy, jak go przygotować, by zachwycił nie tylko domowników, ale również wybrednych gości. Nawet tych niespodziewanych. Jakie składniki będą potrzebne, by ugotować barszcz wigilijny?
  • buraki ćwikłowe - 1000 g.
  • bulion warzywny - około 2 litry
  • trochę warzyw: por, pietruszka, marchewka
  • przygotowany wcześniej zakwas buraczany - szklanka
  • szklanka namoczonych wcześniej, suszonych grzybów
  • przyprawy: ziele angielskie (4 ziarenka), 2 liście laurowe, 5 ziarenek czarnego pieprzu, sól do smaku i odrobina cukru

Barszcz wigilijny na zakwasie - jak zrobić?

Będziesz potrzebować dużego garnka, który mieści minimum 3 litry płynu. Suszone grzyby zalewamy zimną wodą i odstawiamy je najlepiej na noc. Do garnka wlewamy 2 litry wywaru warzywnego - bulionu. Buraki i marchewkę oraz pietruszkę obieramy. Kroimy na plasterki. Buraki można też zetrzeć na tarce, na dużych oczkach. Wszystko dodajemy do bulionu, razem z porem. Do wigilijnego barszczu wkładamy też liść laurowy, i inne przyprawy. Niektórzy lubią dodać też czosnek. Przygotowanie barszczu, a w zasadzie tej bazy, potrwa około półtora godziny, od momentu zagotowania.
Reklama
Gdy ten czas upłynie, odcedzamy wszystkie stałe składniki - już do niczego się nam nie przydadzą. Do barszczu czerwonego dolewamy jeszcze szklankę zakwasu buraczanego, który należy przygotować wcześniej. Zakwas doda barszczykowi wyrazistości. Trzeba też pamiętać o wywarze z grzybów i samych grzybkach. Na koniec doprawiamy wszystko do smaku solą i dosypujemy odrobinę cukru. Tak wykonany wigilijny barszcz, powinien znaleźć się na każdym, świątecznym stole.
barszcz świąteczny z uszkami
canva.com

Jak przygotować zakwas na barszcz wigilijny

Barszcz czerwony bez domowego zakwasu z buraków to nie jest tradycyjny barszcz wigilijny.
Reklama
Nawet barszcz z przepisu Magdy Gessler zawiera taki zakwas. Przygotowanie takiego zakwasu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Co będzie potrzebne?
  • 3 małe, starte buraki lub pokrojone w większe kawałki
  • 3 ząbki czosnku
  • zimna woda - jakieś 350 ml
Aby smak barszczu był wyjątkowy, musimy też dodać odpowiednie przyprawy, takie jak: łyżeczka soli, kilka kulek ziela angielskiego, pieprz, liść laurowy. Barszcz czerwony wymaga odpowiedniego przygotowania.
Reklama
Tak samo jak zakwas z buraczków. Najpierw musimy uszykować sobie litrowy słoik. Buraki myjemy i obieramy. Kroimy tak, jak chcemy. Niektórzy ścierają je na tarce, ale lepiej podzielić każdego buraka na 3- 4 części. Wkładamy je do słoika. Dodajemy przyprawy i czosnek. Dociskamy wszystko i zalewamy zmieszaną z solą wodą. Zakwas powinien być gotowy do użycia po około 4 dniach. Nasz barszczyk podaje się najczęściej z uszkami, które pasują też do zupy grzybowej. Barszczu przygotowanego na domowym zakwasie, nie powstydzi się nawet Magda Gessler. Smacznego!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama