uszka z grzybami

Uszka z grzybami - sprawdzony przepis babci

Uszka z grzybami to tradycyjna, wigilijna potrawa. Tak naprawdę, uszka wigilijne je się w zasadzie tylko w Święta i nawet jeśli zdarza im się znaleźć na naszych stołach w innym miesiącu w roku, to ten farsz grzybowy nigdy nie jest tak smaczny, jak właśnie w Wigilię. Gotowe uszka - można zamrozić i warto to robić, bo ich przygotowanie jest dość czasochłonne. Surowe uszka układamy na blaszce - jedno obok drugiego - i czekamy aż się zmrożą. Później można przerzucić je do woreczka. A jak przygotować tradycyjne uszka wigilijne? Tego przepisu nie powstydziłaby się nawet Twoja babcia. Sprawdź!
Reklama

Uszka z grzybami - jakie suszone grzyby dodać?

Farsz grzybowy do uszek, to zaraz po rozpływającym się w ustach cieście, najważniejszy składnik tej wigilijnej potrawy. Ugotowane uszka to świąteczny przysmak wszystkich dorosłych - dzieci niestety nie powinny po niego sięgać, a przynajmniej nie do pewnego wieku. A jakich grzybów suszonych powinniśmy użyć do wykonania takich uszek, które świetnie nadają się do wigilijnego barszczu? Najlepiej, żeby były to grzyby leśne. Idealnie, jeśli będą to borowiki, ale i te podgrzybki się sprawdzą. W niektórych domach przygotowuje się uszka wigilijne z pieczarkami. Nie jest to tradycyjne, świąteczne danie, ale dzięki zamienieniu suszonych grzybów leśnych na pieczarki, uszka mogą zjeść nawet młodsze dzieci.

Wigilijne uszka - składniki

Aby zrobić uszka z grzybami potrzebne będą składniki takie jak:
  • 90 g suszonych grzybów
  • 2 czubate łyżki prawdziwego masła - musi być miękkie
  • 3 średnie cebule
  • sól i pieprz do smaku
  • olej
To składniki na farsz.
Reklama
A z czego zrobić ciasto?
  • 0,5 kg mąki pszennej
  • niecała szklanka wody
  • 2 żółtka jaj
  • półtora łyżki oleju
  • odrobina soli
uszka wigilijne
canva.com

Uszka z grzybami - przepis krok po kroku

Najpierw trzeba grzyby opłukać zimną wodą - kilka razy.
Reklama
Później je w tej wodzie moczymy, przez minimum kilka godzin. Cały ten "wywar grzybowy" wykorzystujemy do gotowania grzybów. A jeśli wody jest zbyt mało, to dolewamy więcej. Grzyby gotujemy w osolonej wodzie tak długo, aż staną się miękkie. Ugotowane grzyby odcedzamy przez sitko, albo przez bawełnianą ściereczkę. Grzyby przydadzą się nam do farszu, a wodę po ich gotowaniu można wykorzystać do zupy grzybowej, lub wigilijnego barszczu. Cebulę obrać, pokroić drobno. Podsmażamy ją na odrobinie oleju tak długo, aż się zrumieni. Dorzucamy na patelnię miękkie masło i posiekane grzyby (można je też zmielić przez maszynkę). Podsmażamy jeszcze na małym ogniu, co chwilę mieszając. No i właściwie teraz wystarczy już tylko wszystko doprawić solą i pieprzem.
Reklama
Można też dodać trochę bułki tartej do naszego farszu. Wtedy farsz nie jest aż tak "luźny". A jak zrobić ciasto na uszka? Do przygotowania ciasta tez nie potrzeba specjalnych zdolności kulinarnych. Wszystkie, wymienione przez nas wyżej produkty należy umieścić w głębokim naczyniu. Idealne ciasto na uszka jest zagniatane dość długo. Na początku za pomocą łyżki, a później również ręką. Ciasto wyrabiamy jeszcze na blacie i robimy to tak długo, aż stanie się gładkie i przyjemne w dotyku. Może się zdarzyć, że ciasto na uszka będzie zbyt zwarte. Wtedy warto przesmarować blat czy stolnicę olejem. Gotowe ciasto należy rozwałkować na cienki placek. Szklanką lub okrągłą foremką wycinamy z niego koła.
Reklama
Zmielone grzyby (teraz już zwane farszem grzybowym), układamy na każdym takim kole. Teraz trzeba dokładnie zlepić brzegi i uformować z ciasta kształt uszka. Postępujemy tak kolejno z całym ciastem i farszem na uszka z grzybami, a gotowe uszka układać należy jedno obok drugiego tak, by się nie posklejały. W garnku przygotowujemy gorącą wodę, a gdy się zagotuje, wrzucamy na nią uszka z grzybami i gotujemy przez około 3 minuty od momentu wypłynięcia uszek na powierzchnię. Uszka z grzybami to obowiązkowa potrawa na świątecznym stole i nie może jej na nim zabraknąć, tak samo jak barszczu. A uszka są do tego barszczu doskonałym dodatkiem. Ich smak, a w zasadzie smak aromatycznego farszu, bardzo kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama