Prawo spadkowe - zachowek, co to jest, jak się o niego ubiegać
Prawo spadkowe słusznie definiuje, że wszystkim spokrewnionym ze zmarłym osobom należy się pewien udział w jego majątku. Zachowek ma zadanie bronić interesów osób spokrewnionych ze zmarłym bezpośrednio. Osoby te otrzymują dzięki temu możliwość udziału w pewnej części majątku zmarłego, w przypadku gdyby z jakichś względów, udział taki nie był im wcześniej dany.
Reklama
Na czym polega zachowek?
Zachowek wypłacany jest bliskim osobom zmarłego przez jego bezpośrednich spadkobierców. Zazwyczaj zachowek jest pewną sumą pieniędzy, ale obie strony mogą razem uzgodnić, co nim będzie. Ważne jest to, że sumę tę wypłacają dokładnie wszyscy spadkobiercy danej osoby, a więc w pewnym sensie dziedziczą one dodatkowo przymus zapłaty zachowku. Zachowek staje się więc w tym rozumieniu pieniężnym długiem spadkowym.Czy zachowek działa wbrew testamentowi?
Jeśli osoba zmarła przed śmiercią nie określiła w testamencie najbliższych sobie osób (w rozumieniu pokrewieństwa), to i tak należy im się pewna część jego majątku. Według prawa bowiem każda osoba powinna pozostawić swoim najbliższym jakakolwiek formę zabezpieczenia. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie zapisy w testamencie, które jasno określają, jakie osoby w ogóle wydziedziczone są przez osobę zmarłą.Kto może otrzymać zachowek, a kto musi go wypłacić?
Zachowek otrzymać mogą wszystkie dzieci osoby zmarłej, a także – jeśli osoby te pozostają niedostępne – również wnuki, prawnuki itd.. aż do końca linii dziedziczenia. Osoby, które zachowek mogą otrzymać to także współmałżonkowie (bez rozwodu) oraz rodzice spadkodawcy. Rodzice powołani są do otrzymania zachowku jednak jedynie w momencie, jeśli ustawowo spadek nie byłyby dostępny dla nikogo innego tzn. byłyby to jedyne osoby bliskie osobie zmarłej. Zachowku nie mogą otrzymać jednak osoby, które przed śmiercią spadkodawcy zostały przez niego oficjalnie wydziedziczone.Reklama
Jaka jest kwota zachowku?
Zachowek wypłacany jest w różnych kwotach, a jego wysokość zależy bezpośrednio od wartości całego spadku, wielkości udziału spadkowego oraz informacji na temat osoby otrzymującej zachowek np. czy osoba ta jest trwale niezdolna do pracy. Ogólnie, osobie, która ma prawo do zachowku przysługuje ½ udziału spadkowego, który przypadłby jej w udziale, gdyby cały majątek dziedziczono zgodnie z prawem dziedziczenia.Reklama
Jak starać się o zachowek?
Pozew o zachowek należy złożyć w sądzie przy ostatnim stałym zamieszkaniu zmarłego. Jeżeli wartość całego zachowku przekroczyłaby wartość 75 tysięcy złotych, to należy zgłosić się do Sądu Okręgowego. W innym przypadku należy zgłosić się do Sądu Rejonowego. Sprawę należy złożyć w okresie trzech lat od ogłoszenia testamentu bądź rozpoczęcia sprawy spadkowej. Opłata sądowa za rozpatrzenie pozwu o zachowek kosztuje dokładnie 5% wartości przedmiotu sprawy. AgnieszkaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Nabycie spadku – ile to kosztuje?
Spadek to dla wielu osób bardzo delikatne zagadnienie. Rozmowa o nim to często duży problem. Stąd też w momencie śmierci pojawia się sporo kłopotów w przejęciu spadku. Dziś piszemy, za co przyjdzie Ci zapłacić podczas regulowania spraw związanych z dziedziczeniem.
Prawo spadkowe - wysokość podatku od spadku i darowizny
Prawo spadkowe wyraźnie reguluje kwestie związane z opodatkowaniem darowizn i całego spadku, dla każdego ze spadkobierców z osobna. Zazwyczaj jest to pewien procent całej uzyskanej sumy, również spieniężonych nieruchomości oraz innych przedmiotów wchodzących w skład spadku. Umiejętność obliczenia wysokości podatku może uchronić przed przyjęciem spadku, który zawierał będzie więcej długów i obowiązków, niż wartości w prawach.
Prawo spadkowe – dziedziczenie na podstawie testamentu
Rozróżniamy dwa rodzaje i możliwości dziedziczenia. Jednym z nich jest dziedziczenie ustawowe, a drugim dziedziczenie testamentowe. W przypadku dziedziczenia ustawowego, wszystkie prawa i obowiązki związane ze spadkiem przekazywane są kolejno spokrewnionym osobom. W pierwszej kolejności dziedziczą osoby z I linii dziedziczenia, później z II linii i tak dalej, aż do skończenia linii dziedziczenia, czyli braku osób, które mogłyby spadek przyjąć. Wtedy spadkobiercą danej osoby zostaje Skarb Państwa bądź gmina, w której dana osoba mieszkała.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl