Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Niezależnie od tego czy mieszkasz w starej kamienicy czy w pięknym, nowym mieszkaniu Twoja łazienka wieczorem może tętnić życiem. Wystarczy, że pomieszczenie jest wilgotne, ciepłe i ciemne, i mogą się w nim zagnieździć rybiki. Choć nie są szkodliwe, to jednak posiadanie takich zwierząt nie jest niczym godnym podziwu, stąd też warto wiedzieć jak pozbyć się niechcianych lokatorów.
Reklama

Kilka informacji o rybikach

Rybiki to niewielkie owady dorastające do 10 mm długości. Ich charakterystyczną cechą są trzy wyrostki (szczeciny) znajdujące się na odwłoku, stąd też bardzo łatwo je rozpoznać. Swoją nazwę zawdzięczają kształtowi i srebrzystej barwie, które upodabniają te owady do małych rybek. Warto również wiedzieć, że rybiki doskonale czują się w pomieszczeniach wilgotnych, ciemnych i ciepłych stąd dość często można je spotkać w łazienkach. Choć w ogólnym mniemaniu na inwazję tych owadów narażone są stare domy, to tak wcale nie jest, gdyż rybiki doskonale czują się również w nowo oddanych budynkach. Złą wiadomością dla osób, u których zadomowiły się te owady, jest to, że szybko się one rozmnażają i, jak na owady, są długowieczne, co utrudnia pozbycie się ich.

Gdzie można spotkać rybiki

Rybiki to owady lubiące ciemne, wilgotne i ciepłe pomieszczenia, tym samym najczęściej można je spotkać w łazienkach, szczególnie tych, w których brakuje okien.
Reklama
Często pojawiają się również w kuchniach, szczególnie ślepych. Jeśli mieszkanie jest zawilgocone mogą wystąpić również w innych pomieszczeniach, aczkolwiek zdarza się to rzadko.

Jak pozbyć się rybików?

Aby pozbyć się rybików z łazienki należy osuszyć pomieszczenie. Najlepiej zacząć od najprostszych metod takich jak dokładne wietrzenie łazienki po każdej kąpieli, ustawienie w pomieszczeniu pochłaniacza wilgoci. Warto również dokładnie oczyścić i wysuszyć każdy skrawek ścian i podłogi. Jeśli pojawią się otwory w podłodze czy między płytkami, wówczas należy je uzupełnić silikonem. Te wszystkie zabiegi sprawią, że łazienka nie będzie już tak przyjemnym pomieszczeniem dla rybików. Chcąc zwalczyć te owady należy również pamiętać o tym, żeby zmniejszyć ilość przedmiotów znajdujących się w łazience.
Reklama
Dobrze jest również nie trzymać zbyt długo brudnego prania w koszach czy innych pojemnikach, ponieważ to idealne miejsca do schowania się dla rybików. Niezwykle ważne jest również utrzymanie czystości w łazience. Dokładne mycie podłóg oraz płytek ceramicznych wodą z dodatkiem np. Domestosa również pomoże w pozbyciu się rybików.

Domowe sposoby na rybiki

Poza osuszeniem oraz utrzymywaniem w czystości łazienki można także skorzystać z domowych pułapek na te owady. Jedną z najprostszych jest posmarowanie miodem kawałka tektury. Rybiki żywią się celulozą, więc nie pogardzą kawałkiem tektury, a miód sprawi, że się do niego przykleją. Pułapkę z rybikami należy spalić lub zalać wrzątkiem. Trzeba też pamiętać o częstym wymienianiu tekturki. Innym sposobem na pozbycie się rybików jest zrobienie mikstury z cukru pudru i Borasolu (kwas borowy w płynie – można kupić w aptece).
Reklama
Należy posmarować taką mieszaniną miejsca, gdzie pojawiają się rybiki. Zabieg należy powtarzać co kilka dni. Warto zauważyć, że ta mieszanina jest bezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt, więc można ją stosować praktycznie w każdym domu.

Środki owadobójcze

Kolejnym sposobem na pozbycie się rybików jest skorzystanie ze specjalnych środków owadobójczych. Warto jednak pamiętać, że wiele substancji zawartych w preparatach tego typu jest trujących również dla ludzi i zwierząt, dlatego nie powinno się ich stosować w domach, gdzie są dzieci lub zwierzęta. Jeśli chcesz rozprawić się na dobre z rybikami musisz pamiętać, że samo wytrucie owadów pomaga, ale rybiki mogą wrócić. Dlatego też niezbędne jest utrzymywanie w łazience czystości oraz dbanie by nie było w niej wilgoci. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama