Rybik cukrowy w przybliżeniu.
Canva

Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Tych zapachów nienawidzą!

Nie są niebezpieczne, ale z całą pewnością ich widok nie należy do przyjemnych. Rybiki cukrowe występują w większości łazienek, ponieważ to właśnie tam znajdują odpowiednie do życia warunki. Czym się wyróżniają i jak się ich pozbyć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ich temat.
Reklama

Czym charakteryzują się rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe to podłużne, kilkumilimetrowe robaki o czarnym kolorze i srebrzystym połysku. Najczęściej można je spotkać w łazienkach zaraz po zapaleniu światła, kiedy z powrotem uciekają do swoich kryjówek. Spędzają czas głównie pod sprzętami w łazience i wszelkich szczelinach. Odżywiają się dywanikami łazienkowymi, tekturowymi opakowaniami, papierem toaletowym i wszystkim tym, co w malutkich cząsteczkach ląduje na podłodze. Nie jest jednak powiedziane, że pojawiają się w miejscach zaniedbanych i brudnych. Wystarczy wilgoć i ciemność, aby doskonale sobie radziły. Nie zagrażają człowiekowi, ale nie są zbyt mile widziane. Walka z nimi jest o tyle ważna, że żyją nawet kilka lat i szybko się rozmnażają.

Ograniczenie wilgotności

Rybiki cukrowe uwielbiają wilgotne pomieszczenia, dlatego w miarę możliwości warto ograniczyć wilgotność w łazience. Można to zrobić na przykład rezygnując z suszenia tam prania czy mocniejsze ogrzewanie czy lepszą wentylację. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również pochłaniacz wilgoci.

Reklama

Zapachy, jakich rybiki nie lubią

W każdej spiżarce znajdzie się przynajmniej część produktów wydzielających zapach nieznośny dla rybików. Są nimi na przykład cynamon, rozmaryn czy goździki. Przyprawy te można umieścić w łazience w płóciennych woreczkach, przez co nie tylko odstraszą rybiki, ale również będą w naturalny sposób poprawiały zapach w toalecie.

Jak zrobić pułapkę na rybiki cukrowe?

Pułapka na rybiki to najbardziej doraźna i najszybsze narzędzie, które pozwoli szybko je wytępić. Wystarczy nasypać nieco cukru do miseczki i obkleić ją z zewnątrz chropowatą taśmą. Dzięki temu robaki wejdą do środka, ale dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej nie będą w stanie już wyjść.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama