Związek z zazdrosnym partnerem
Canva.com

Związek z zazdrośnikiem. Jak sobie poradzić?

Kiedy ktoś jest zazdrosny w relacji, często czuje się zagrożony i niepewny. Może to prowadzić do wielu negatywnych emocji i zachowań, które nie są zdrowe dla związku. Jak rozmawiać z taką osobą, aby poczuła się lepiej?
Reklama

Trudna sztuka relacji

Związek z zazdrosnym partnerem
Canva.com

Zazdrość w związku to poczucie niepewności, które może prowadzić do gniewu, frustracji i urazy. Jest zwykle skierowane do kogoś, kto jest nam bliski i nie potrafimy sobie wyobrazić bez niego życia. To nie to samo, co zazdrość, która jest uczuciem pragnienia tego, co ma ktoś inny. Za zazdrością często pojawiają się wątpliwości, niepewność, a czasem nawet gniew. Zazdrość jest trudna do opanowania i często nie wiadomo, kiedy się pojawia.

Reklama

We wielu sytuacjach zazdrość objawia się w wyniku impulsu, np. po odczytaniu wiadomości SMS od innej kobiety, czy mężczyzny.

Zazdrość to silna emocja, która może pochodzić z wielu źródeł, od strachu przed zastąpieniem lub niebyciem wystarczająco dobrym, po strach przed utratą kogoś, kogo kochamy. Może to być wywołane przez wszystko, od zainteresowania romantycznego partnera kimś innym, po podziw nieznajomej osoby.

Reklama

Jak poradzić sobie z zazdrośnikiem?

Związek z zazdrosnym partnerem
Canva.com

Rozmowa z partnerem może być trudnym zadaniem. Jest wiele rzeczy do rozważenia podczas dyskusji z partnerem na delikatne tematy. Jeśli masz trudności w zainicjowaniu rozmowy o czymś ze swoim partnerem, pomocne może być zapisanie swoich myśli na papierze. Następnie, kiedy poczujesz się gotowy, możesz przedyskutować to, co napisałeś. Pomoże to oczyścić głowę i uporządkować myśli.

Reklama

Rozmowa z partnerem o zazdrości może być trudna, ponieważ może to wydawać się osobistym atakiem. Spróbuj sformułować swoje wypowiedzi pod kątem własnych potrzeb. Na przykład: „Czuję się zazdrosna, kiedy rozmawiasz z innymi kobietami”. To stwierdzenie, a nie pytanie. Jeśli czujesz się niepewna lub zazdrosna, spróbuj skupić się na tym, czego potrzebujesz od swojego połówki i zapytaj partnera, czego chce związku.

Reklama

Rozmowa o uczuciach i bezpieczeństwie w związku z partnerem jest ważna, ponieważ pomoże zrozumieć, jak każde z was się czuje w tej relacji i, czy jest spełnione. Jednym ze sposobów mówienia o zazdrości jest mówienie o tym, jak moglibyście się czuć, gdyby partner był w naszej sytuacji. Wielokrotnie w takiej dyskusji możemy dowiedzieć się, że nasza druga połówka również nie chciałaby odczuwać podobnych emocji.

Kiedy jesteśmy w związku, chcemy mieć pewność, że nasz partner czuje się kochany i doceniany. Czasami jednak oznacza to dbanie o siebie i niestawianie partnera na piedestale. Najlepszym sposobem na rozmowę z partnerem o zazdrości jest podzielenie się tym, co czujesz, a następnie wysłuchanie tego, co ma do powiedzenia.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Kobieta rozmawiająca przez telefon, za nia mężczyzna z założonymi rękami
Czy kiedykolwiek czułaś, że zazdrość w Twoim związku jest przytłaczająca? Czy często zastanawiasz się, czy twoje podejrzenia są uzasadnione? Jeśli tak, możliwe, że masz do czynienia z Zespołem Otella. Ten syndrom, znany również jako zazdrość urojeniowa lub psychoza Otella, może prowadzić do poważnych problemów w związku, a nawet do zachowań ryzykownych. W tym artykule dowiesz się, czym jest Zespół Otella, jak go rozpoznać i jak radzić sobie z obsesją zazdrości.
Zazdrość partnera
Zazdrość partnera o dziecko zdarza się znacznie częściej, niż mogłoby się to wydawać. Okazywać ją może zarówno matka, jak i ojciec, zależnie od płci dziecka i tego, z kim spędza ono więcej czasu. Taki stan rzeczy jest niebezpieczny nie tylko dla relacji, ale także prawidłowego rozwoju pociechy. Nie może być traktowana jako wróg przez najbliższą osobę, a do tego często dochodzi.
dziecko bije innych
Zazdrość potrafi doprowadzić związek do rozpadu, ale czasami nie pojawia się ona między partnerami. Dziecko także może ją okazywać, szczególnie jeśli jego rodzic jest po rozwodzie i zaczyna spotykać się z kimś nowym. Często ignoruje się oczywiste sygnały świadczące o takim stanie rzeczy. Nie należy tego robić, bo choć dziecko nie zawsze rozumie, co robi, to może negatywnie wpłynąć na rozwijającą się relację.
Reklama
Reklama
Reklama