Udrożnienie nosa
Jeśli Twój partner nie pozwala Ci spać, być może ten problem tkwi właśnie w jego… nosie. Zaproponuj mu, żeby przed położeniem się do łóżka udrożnił swój nos za pomocą specjalnego preparatu dbającego o drogi oddechowe, specjalistycznych plastrów ułatwiających oddychanie lub zwykłej soli morskiej, która naturalnie oczyści nos. Oczywiście na udrożnienie nosa trzeba zwrócić jeszcze większą uwagę, kiedy partner zmaga się z przeziębieniem.
Pozycja podczas snu
Dbając o zdrowy kręgosłup wyrzekamy się poduszek i staramy się leżeć sztywno na plecach. Jednak w przypadku chrapania zupełnie się to nie sprawdzi, a wręcz nasili objawy. Tutaj sprawdzi się zasada – im wyżej, tym lepiej. Natomiast leżenie na plecach zamieńmy pozycją na boku. Dzięki temu mamy większe szanse na wyeliminowanie chrapania, a przynajmniej na jego ograniczenie.
Dieta i używki
To też może mieć ogromny wpływ na chrapanie. Jeśli najemy się syto przed snem, może to nasilić objawy. Tak samo spożywanie alkoholu czy nałogowe palenie papierosów. Postarajmy się o zmianę trybu życia, jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy obecny tryb wpływa pozytywnie na nasz organizm.
Nawilżenie powietrza
Przyczyną chronicznego chrapania może być suche i zbyt gorące powietrze w naszej sypialni. Dlatego tak ważne jest nawilżenie go. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Chyba jednak najprostszym z nich jest położenie mokrego ręcznika na grzejnik. Jednak jeśli mamy w domu specjalne sprzęty nawilżające powietrze, warto wyjąć je z szafy i używać przed snem. Dodatkowo pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, w których śpimy.