dziadkowie siedzący na pieniążku
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Trzeba spełnić określone warunki

Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy postulują wprowadzenie 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem. Nie każda para po ślubie otrzymałaby to świadczenie. Są pewne warunki, które trzeba by było spełnić, jeśli projekt zostałby przegłosowany przez Sejm.
Reklama

500 plus dla małżeństw

Projekt wprowadzający 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem trafił już do Sejmu 2 lata temu. Wtedy pomysł upadł, ale teraz szansa na jego uchwalenie jest znacznie wyższa, bo zbliżamy się do wyborów parlamentarnych. Obecny projekt złożył obywatel, który w uzasadnieniu napisał, że sam medal za długoletnią służbę nie pomaga w codziennym życiu seniorom.

Oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - napisał autor petycji, dodając, że wprowadzenie 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem byłoby dobrym rozwiązaniem.
Reklama

Posłowie PiS jak na razie entuzjastycznie podchodzą do samego projektu, zauważając, że jest to element polityki prorodzinnej, który należy poważnie przemyśleć. Na razie nie wiadomo, czy pieniądze byłyby wypłacane jednorazowo czy comiesięcznie. Jedynym warunkiem, który determinowałby wypłatę 500 zł, byłoby udokumentowane 40 lat małżeństwa.

pieniądze położone na ręce starszej osoby
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Złote Gody

Obecnie osoby, które przeżyły 50 lat w małżeństwie, mogą w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć wniosek o medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Reklama

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopie dowodów osobistych obojga Jubilatów.

Urząd Stanu Cywilnego, właściwy dla miejsca zamieszkania w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku jest zobligowany do zorganizowania wyjątkowej uroczystości, w trakcie której medale zostaną wręczone jubilatom przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub określone ustawowo osoby, które wręczą medale oraz specjalne dyplomy i kwiaty. Być może wkrótce jubilaci będą mogli dostać też 500 plus.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama