Zmywanie naczyń – jak to robić oszczędnie i skutecznie
Udostępnij Google News
Kuchnia

Zmywanie naczyń – jak to robić oszczędnie i skutecznie

Mycie naczyń wydaje się jedną z najprostszych czynności domowych. Warto jednak poznać kilka prostych trików, które sprawią, że stanie się ono skuteczniejsze i bardziej oszczędne.

Kolejność mycia ma znaczenie

Często nie zwracamy uwagi na to w jakiej kolejności myjemy naczynia. Wydaje się to mało istotne, ale tak nie jest.  Odpowiednia kolejność mycia sprawi, że zużyjesz mniej wody i detergentu, a tym samym oszczędzisz. Aby tak się stało mycie naczyń zawsze zaczynaj od szklanych naczyń. Pierwsze w kolejności powinny być szklanki, kieliszki, kompotierki czy spodeczki. Do ich mycia wystarczy woda o temperaturze ok. 30 stopni. Po umyciu szkła można zabrać się za naczynia wykonane z porcelany i fajansu. Do tej grupy należą przede wszystkim talerze, wazy, sosjerki itp. Do ich mycia konieczna jest woda w temperaturze ok. 40 stopni. Po umyciu tych naczyń należy zabrać się za garnki i sztućce. Myjąc te ostatnie warto pamiętać, aby woda nie była zbyt ciepła. Noże myte w gorącej wodzie szybciej się tępią.

Detergenty – jak wybrać najlepszy?

W sklepach dostępne są bardzo różne płyny do naczyń. Wybierając detergent dla siebie kieruj się przede wszystkim jego składem. Najlepiej wybierać płyny o jak najwyższej zawartości anionowych  środków powierzchniowo czynnych. Im wyższa wartość procentowa tym lepiej. Możesz też kupić koncentrat płynu, który jest skondensowaną formą detergentu do mycia naczyń. Jeśli należysz do osób o szczególnie delikatnej i wrażliwej skórze pomyśl o balsamie do mycia naczyń. Choć jest nieco mniej skuteczny niż zwykły płyn, nie wysusza tak skóry na dłoniach.

Oszczędne używanie wody i płynu

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach zrezygnuj z mycia naczyń pod bieżącą wodą. Nalej ciepłą wodę do jednej komory zlewozmywaka i tam myj poszczególne naczynia, natomiast w drugiej tylko  opłucz naczynia pod bieżącą wodą. Myjąc naczynia nalej niewielką ilość płynu prosto na gąbkę, której będziesz używała. Dzięki temu zużyjesz mniej detergentu.

Mycie naczyń to czynność niezbyt skomplikowana, jednak warto wiedzieć, jak można robić to szybciej, taniej i skuteczniej.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie