Bezpieczne zakupy w sieci
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy mają coraz szerszy dostęp do internetu i chętnie z tego korzystają. Z roku na rok rośnie ilość transakcji zawieranych w sieci. W sklepach i na internetowych aukcjach można kupić niemal wszystko począwszy od żywności, przez odzież, a na specjalistycznym sprzęcie kończąc.

Internet to doskonałe narzędzie umożliwiające dokonywanie zakupów, ale to również świetne miejsce dla oszustów. Dlatego zadbaj o to, aby Twoje zakupy były bezpieczne.

Patrz na ceny

Zanim coś kupisz zorientuj się ile może kosztować wybrana rzecz. Oczywiście wszystkim zależy na kupowaniu jak najtaniej, jednakże wtedy, gdy cena jest bardzo niska w porównaniu z innymi sklepami powinno to budzić Twój niepokój.

Jeśli ktoś oferuje nowe buty warte np. 200 zł za 50 zł to istnieje duże prawdopodobieństwo oszustwa. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się takiemu sprzedawcy.

Sprawdź opinie o sprzedawcy

Kupując po raz pierwszy w jakimś sklepie lub na aukcji internetowej dokładnie sprawdź sprzedającego. Można to zrobić za pomocą serwisów internetowych jak np. Opineo, albo wykorzystać do tego fora internetowe. Możesz również wpisać nazwę sprzedawcy z dopiskiem „opinie” w wyszukiwarkę internetową i z pewnością znajdziesz kilka zdań na temat jego uczciwości.

Pamiętaj jednak, aby do tego rodzaju opinii podchodzić z pewnym dystansem, ponieważ zdarzają się firmy, które opinie klientów traktują jak sposób na promocję i same zamieszczają pozytywne wypowiedzi w sieci.

Zapoznaj się z regulaminem sklepu

Każdy sklep lub serwis aukcyjny posiada własny regulamin, który swoimi zapisami reguluje sposób dokonywania transakcji. Zapoznaj się z nim dokładnie przed dokonaniem zakupu, ponieważ jest to dokument nie tylko informacyjny, ale również w pewien sposób zastępujący umowę między sprzedawcą a klientem.

W regulaminie znajdują się m.in. zapisy dotyczące dostawy i jej kosztów, możliwości dokonania zwrotu, sposobie reklamowania towaru itp.

Nie płać przelewem

Najwygodniejszą formą zapłaty za produkt kupiony w sieci jest przelew. Niemniej jednak, jeśli po raz pierwszy kupujesz w wybranym sklepie internetowym warto nieco przepłacić i za zakupy zapłacić przy odbiorze produktu. Kiedy zapłacisz przelewem tak naprawdę nie wiesz, czy otrzymasz zakupiony produkt, zwłaszcza jeśli zakupy robisz w niesprawdzonym dotąd sklepie.

Zapłata przy odbiorze daje Ci pewność, że zamówiony produkt trafi do Ciebie do domu. Jeśli robiłaś wielokrotnie zakupy u tego samego sprzedawcy i wiesz, że Cię nie oszuka możesz spokojnie zapłacić przelewem lub za pomocą karty.

Sprawdź przesyłkę

Powinnaś wiedzieć, że masz prawo sprawdzić przesyłkę, którą dostarcza Ci kurier. Jeśli zobaczysz, że opakowanie jest uszkodzone możesz jej nie przyjąć. Najlepiej będzie jeśli w takim wypadku spiszesz w towarzystwie kuriera protokół o uszkodzeniu paczki. Możesz na jego podstawie starać się o zwrot pieniędzy za zakupiony towar lub wymianę go na inny.

Prawo do zwrotu towaru

Ponieważ zakup towaru przez internet zawsze niesie ze sobą ryzyko, że towar nie spełni oczekiwań klienta np. z powodu niedokładnego opisu, polskie prawo otworzyło furtkę umożliwiającą zwrot zakupionego towaru. Zgodnie z przepisami masz prawo odesłać towar bez podania przyczyny, o ile nie został on naruszony.

Zakupy w sieci to spora oszczędność zarówno pieniędzy jak i czasu, dlatego coraz więcej osób chętnie z nich korzysta. Warto jednak podchodzić do nich z pewną dozą nieufności, aby nie narazić się niepotrzebnie na oszustwo - tym bardziej jeśli sklep w którym kupujemy nie jest na tyle długo w sieci aby zdobyć sobie zaufanie internautów.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie