Suchość w gardle? Mamy na to sposób!
Udostępnij Google News
Zdrowie

Suchość w gardle? Mamy na to sposób!

Często czujesz, że nie możesz wydobyć z siebie słowa, ponieważ tak zaschło Ci w ustach? Być może jest to związane z ogrzewaniem a może zwyczajnie musisz bardziej dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Sprawdź, jak sobie radzić z tą przypadłością i kiedy zgłosić się do lekarza.

Czemu odczuwasz suchość w gardle?

Uczucie suchości w gardle powstaje najczęściej, kiedy przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest niewystarczająca wilgotność powietrza, jednak nie tylko. Do czynników sprzyjających pojawianiu się tej przypadłości należą:

  • Palenie papierosów;
  • Sytuacje stresowe;
  • Odwodnienie;
  • Stosowanie niektórych leków (psychotropowych, diuretyków, antyhistaminowych itd.);
  • Chemioterapia;
  • Radioterapia;
  •  Nieprawidłowa budowa przegrody nosowej.

Drapanie, swędzenie i podrażnienie skutkują chrypą i koniecznością odkasływania, co pogarsza nasze samopoczucie, a także dodatkowo podrażnia już i tak naruszoną błonę śluzowa gardła. Wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie bakterii czy wirusów, dlatego łatwiej ulegamy zakażeniu w sezonie grzewczym. Patogeny nie lubią zimna, natomiast mają ułatwioną drogę, kiedy nasz organizm jest osłabiony a drogi wnikania nie są stabilne.

Suchość w gardle to oczywiście również przypadłość osób, które dużo pracują głosem – nauczycieli, wykładowców, mówców motywacyjnych, trenerów, muzyków. Ich struny głosowe i drogi oddechowe bez ustanku pracują i narażone są na wielkie przeciążenia. Chrypka jest więc niejako chorobą zawodową.

Suchość w gardle pojawia się również jako jeden z objawów towarzyszący innych schorzeniom, oprócz zapalenia gardła w przebiegu przeziębiania również w chorobach ślinianek, gdzie niewystarczająca podaż śliny odpowiada za słabe nawodnienie aparatu mowy. Również cukrzyca i związane z nią ciągłe pragnienie i oddawanie moczu prowadzą do odwodnienia, a to w konsekwencji do uczucia suchości w ustach. Sarkoidoza to choroba o charakterze autoimmunologicznym, gdzie oprócz suchości w ustach pojawia się również kaszel, ogólne zmęczenie i skrócenie oddechu.

Czasem winne jest ogrzewanie

Wraz z pierwszymi chłodami w biurach oraz mieszkaniach włączane jest centralne ogrzewanie, które sprawia, że nie trzęsiemy się z zimna w ciągu dnia. Dzięki temu nie zamarzamy, ale ma to swoje konsekwencje w postaci powstającego suchego powietrza. Niegdyś, kiedy okna nie były tak szczelne, jak teraz tego problemu prawie nie było. Dziś dbamy o to by ciepło nie uciekało z pomieszczeń a dodatkowo by właściwy był przepływ powietrza w wentylacjach przez co każda wilgoć jaka się pojawia jest skutecznie wysysana z mieszkań. W biurach dodatkowo najczęściej spotykamy się z ogrzewaniem podłogowych lub nawiewem, które również sprzyja powstawaniu suchego powietrza, a to prowadzi do wrażenia suchości w gardle oraz zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie gardła.

Rozwiązaniem i w domu i w biurze jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy a także zakup odpowiedniego urządzenia do nawilżania powietrza. Ważne by było ono ciche i nie przeszkadzało innym osobom. Do takiego sprzętu warto też zakupić, jeśli nie ma w zestawie wskaźnik, który pokaże, czy osiągnęliśmy odpowiednią wilgotność. Nie należy z tym przesadzać w drugą stronę, gdyż zbyt mokre powietrze przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o to szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy już przeziębieni lub mamy problemy z zasypianiem.

Naturalne sposoby na suchość w gardle

Przede wszystkim, jeśli nie podejrzewasz u siebie żadnej z poważniejszych chorób zadbaj w pierwszej kolejności o uzupełnienie elektrolitów. W aptece dostępne są preparaty do rozpuszczenia w wodzie, które możesz popijać w ciągu dnia. Na przekąskę wybierz warzywa takie jak seler, które pobudzą twoje ślinianki do wzmożonej pracy. Dbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej, ponieważ wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na infekcje. Ogranicz kawę i herbatę, gdyż działają moczopędnie i wysuszająco, postaw na napar z kopru lub pij wodę mineralną. Postaw na miód i propolis, które zawierają wszystkie składnik kojące i mikroelementy. W aptece bez recepty zakupisz również pastylki, które nie tylko mogą pomóc pozbyć się suchości w gardle, ale i wzmocnić odporność. Więcej o Tantum Natura przeczytasz na stronie: tantumnatura.pl.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie