Suchość w gardle? Mamy na to sposób!

Suchość w gardle? Mamy na to sposób!

Często czujesz, że nie możesz wydobyć z siebie słowa, ponieważ tak zaschło Ci w ustach? Być może jest to związane z ogrzewaniem a może zwyczajnie musisz bardziej dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Sprawdź, jak sobie radzić z tą przypadłością i kiedy zgłosić się do lekarza.
Reklama
Czemu odczuwasz suchość w gardle? Uczucie suchości w gardle powstaje najczęściej, kiedy przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest niewystarczająca wilgotność powietrza, jednak nie tylko. Do czynników sprzyjających pojawianiu się tej przypadłości należą:
  • Palenie papierosów;
  • Sytuacje stresowe;
  • Odwodnienie;
  • Stosowanie niektórych leków (psychotropowych, diuretyków, antyhistaminowych itd.);
  • Chemioterapia;
  • Radioterapia;
  •  Nieprawidłowa budowa przegrody nosowej.
Drapanie, swędzenie i podrażnienie skutkują chrypą i koniecznością odkasływania, co pogarsza nasze samopoczucie, a także dodatkowo podrażnia już i tak naruszoną błonę śluzowa gardła. Wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie bakterii czy wirusów, dlatego łatwiej ulegamy zakażeniu w sezonie grzewczym.
Reklama
Patogeny nie lubią zimna, natomiast mają ułatwioną drogę, kiedy nasz organizm jest osłabiony a drogi wnikania nie są stabilne. Suchość w gardle to oczywiście również przypadłość osób, które dużo pracują głosem – nauczycieli, wykładowców, mówców motywacyjnych, trenerów, muzyków. Ich struny głosowe i drogi oddechowe bez ustanku pracują i narażone są na wielkie przeciążenia. Chrypka jest więc niejako chorobą zawodową. Suchość w gardle pojawia się również jako jeden z objawów towarzyszący innych schorzeniom, oprócz zapalenia gardła w przebiegu przeziębiania również w chorobach ślinianek, gdzie niewystarczająca podaż śliny odpowiada za słabe nawodnienie aparatu mowy. Również cukrzyca i związane z nią ciągłe pragnienie i oddawanie moczu prowadzą do odwodnienia, a to w konsekwencji do uczucia suchości w ustach.
Reklama
Sarkoidoza to choroba o charakterze autoimmunologicznym, gdzie oprócz suchości w ustach pojawia się również kaszel, ogólne zmęczenie i skrócenie oddechu. Czasem winne jest ogrzewanie Wraz z pierwszymi chłodami w biurach oraz mieszkaniach włączane jest centralne ogrzewanie, które sprawia, że nie trzęsiemy się z zimna w ciągu dnia. Dzięki temu nie zamarzamy, ale ma to swoje konsekwencje w postaci powstającego suchego powietrza. Niegdyś, kiedy okna nie były tak szczelne, jak teraz tego problemu prawie nie było. Dziś dbamy o to by ciepło nie uciekało z pomieszczeń a dodatkowo by właściwy był przepływ powietrza w wentylacjach przez co każda wilgoć jaka się pojawia jest skutecznie wysysana z mieszkań. W biurach dodatkowo najczęściej spotykamy się z ogrzewaniem podłogowych lub nawiewem, które również sprzyja powstawaniu suchego powietrza, a to prowadzi do wrażenia suchości w gardle oraz zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie gardła. Rozwiązaniem i w domu i w biurze jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy a także zakup odpowiedniego urządzenia do nawilżania powietrza.
Reklama
Ważne by było ono ciche i nie przeszkadzało innym osobom. Do takiego sprzętu warto też zakupić, jeśli nie ma w zestawie wskaźnik, który pokaże, czy osiągnęliśmy odpowiednią wilgotność. Nie należy z tym przesadzać w drugą stronę, gdyż zbyt mokre powietrze przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o to szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy już przeziębieni lub mamy problemy z zasypianiem. Naturalne sposoby na suchość w gardle Przede wszystkim, jeśli nie podejrzewasz u siebie żadnej z poważniejszych chorób zadbaj w pierwszej kolejności o uzupełnienie elektrolitów.
Reklama
W aptece dostępne są preparaty do rozpuszczenia w wodzie, które możesz popijać w ciągu dnia. Na przekąskę wybierz warzywa takie jak seler, które pobudzą twoje ślinianki do wzmożonej pracy. Dbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej, ponieważ wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na infekcje. Ogranicz kawę i herbatę, gdyż działają moczopędnie i wysuszająco, postaw na napar z kopru lub pij wodę mineralną. Postaw na miód i propolis, które zawierają wszystkie składnik kojące i mikroelementy. W aptece bez recepty zakupisz również pastylki, które nie tylko mogą pomóc pozbyć się suchości w gardle, ale i wzmocnić odporność. Więcej o Tantum Natura przeczytasz na stronie: tantumnatura.pl.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama