nauczyciel nauczający w klasie
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Zdrowy nauczyciel. Jak dbać o głos w czasie roku szkolnego?

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Bez sprawnego operowania swoimi strunami głosowymi pedagog nie jest w stanie przekazać wiedzy uczniom i zainteresować ich omawianym tematem. O głos należy dbać, bo w przeciwnym wypadku przetrwanie roku szkolnego w zawodzie nauczyciela będzie graniczyć z cudem.
Reklama

Jak dbać o głos nauczyciela?

Szkodliwe nawyki i praca w głośnym otoczeniu przy jednoczesnej nadmiernej eksploatacji głosu skutkują poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet jego utratą. Aby uchronić się przed szkodliwymi skutkami nadużywania głosu, należy przestrzegać zasad z zakresu higieny głosu.

Praktyczne wskazówki:

  • Nie krzycz na dzieci, które zbytnio hałasują. Zamiast tego użyj gwizdka lub interesującego przedmiotu, żeby zwrócić ich uwagę.
  • Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie pomaga uniknąć zbytniego przesuszenia lub podrażnienia gardła.
  • Dbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę pomieszczenia.
  • Staraj się nie mówić szeptem - zbyt częste szeptanie prowadzi do zbytniego przesuszenia śluzówki.
  • Zadbaj o odpowiedni stan psychiczny. Zbyt duży stres i długotrwała bezsenność mogą zwiększać kłopoty z gardłem.
  • Unikaj używek, a przede wszystkim palenia papierosów, picia alkoholu oraz spożywania zbyt dużej ilości czekolady i kaw. To wszystko prowadzi do zbytniego przesuszenia błony śluzowej gardła.
  • Kontroluj stan swojego zdrowia i w przypadku niepokojących kłopotów natychmiast skontaktuj się z foniatrą lub laryngologiem.
nauczyciel
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Prawidłowa emisja głosu to podstawa

Reklama

Każdy nauczyciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że głos ma się tylko jeden, dlatego należy o niego zadbać w odpowiedni sposób. Kluczowa w zawodzie pedagoga jest prawidłowa emisja głosu.

Aby uzyskać właściwą emisję głosu, trzeba prowadzić różnorodne ćwiczenia z zakresu oddychania, fonowania i artykułowania - w czym może pomóc regularna współpraca z logopedą i foniatrą. Istotne jest wykonywanie ćwiczeń, które angażują oddech, mięśnie krtani, język, wargi, podniebienie i żuchwę oraz łączyć je z ćwiczeniami relaksacyjnymi i ruchowymi.

Dzięki prawidłowej emisji głosu można uniknąć wielu kontuzji i cieszyć się długim zdrowiem przez długi czas.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama