Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Dieta upiększająca. Odcinek 8: Papryka czerwona
Papryka czerwona to bardzo popularny produkt w polskiej kuchni. Może być używana w formie suszonej przyprawy, jak również jako świeże warzywo będące elementem sałatek oraz dań serwowanych na ciepło. Jest ona źródłem wielu cennych składników, które sprzyjają zdrowej diecie.
Paprykę kupić możemy niemal w każdym sklepie, jest ona dostępna przez cały rok. Warto umieścić ją na liście ważnych elementów naszej codziennej diety, przyniesie to wiele upiększających i dobrze wpływających na nasze samopoczucie korzyści.
Papryka dla zdrowia
Papryka czerwona zawiera w sobie bardzo duże ilości witaminy C (posiada ich więcej, niż cytryna). Znajdziemy w niej także liczne witaminy z grupy B, potas, magnez, witaminy A oraz E. Warzywo to jest również źródłem niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu przeciwutleniaczy. Wykorzystywanie go w codziennej diecie wpływa na obniżenie cholesterolu, wspomaga też pracę układu krwionośnego. Papryka to słuszny wybór dla osób cierpiących na anemię, skutecznie walczy bowiem z niedoborami żelaza. Najlepiej spożywać ją na surowo, zachowuje wtedy wszystkie cenne wartości, jednak obróbka termiczna nie pozbawia jej ich zupełnie.Papryka dla urody i szczupłej sylwetki
Spożywanie czerwonej papryki pozytywnie wpływa na stan i kondycję naszej skóry. Nie bez znaczenia pozostaje także jej wpływ na prawidłowe utrzymanie wagi. Zawarta w niej kapsaicyna przyspiesza przemianę materii, wspierając tym samym działanie diet odchudzających i zachowanie szczupłej sylwetki. Papryka potrafi oddziaływać też na zmniejszenie apetytu – to równie cenna zaleta, którą warto wykorzystać na drodze do osiągnięcia upragnionej wagi.Inspiracja – oryginalny pomysł na wykorzystanie papryki w naszej kuchni
Sałatka z czerwoną papryką i kurczakiem Składniki: 1 czerwona papryka 1 średniej wielkości filet z kurczaka olej roślinny do smażenia ½ czerwonej cebuli 1 łyżeczka przyprawy do kurczaka 3 czerwone pomidory 1 zielony ogórek 2 łyżki oliwy z oliwek 4 liście sałaty szczypta soli szczypta pieprzu Umyj i osusz paprykę, a następnie pokrój ją w słupki. Czerwoną cebulę obierz i poszatkuj w kostkę, to samo zrób z zielonym ogórkiem. Dokładnie umytego i osuszonego fileta z kurczaka pokrój w kostkę, posyp specjalną przyprawą i usmaż na rozgrzanym oleju. Czerwone pomidory umyj i pokrój w drobną kostkę. Wszystkie składniki umieść w dużej misce, dodając na koniec porozrywane na mniejsze kawałki liście sałaty. Wlej oliwę z oliwek i dopraw do smaku. Foto: www.pixabay.comObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kasza bulgur - smaczna i zdrowa
Kasza bulgur to jedna z najpopularniejszych kasz na świecie, która zdobywa coraz większą popularność nie tylko ze względu na swoje walory kulinarne, ale również zdrowotne. Jest to idealna alternatywa dla tradycyjnych kasz, takich jak kasza gryczana czy kasza jaglana. Co sprawia, że kasza bulgur jest tak wyjątkowa i dlaczego warto ją polecać osobom dbającym o linię?
Ile kalorii ma alkohol?
Kiedy zastanawiasz się, ile kalorii ma alkohol, warto wiedzieć, że różne rodzaje alkoholu mają różną kaloryczność. Jeśli jesteś osobą, która dba o swoją wagę i chciałabyś schudnąć, ważne jest, abyś była świadoma ilości kalorii, które spożywasz podczas picia alkoholu. W tym artykule przedstawimy przelicznik kaloryczności dla różnych rodzajów alkoholu, abyś mogła podjąć świadome decyzje dotyczące swojej diety.
Jaka jest najzdrowsza kuchnia na świecie?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka jest najzdrowsza kuchnia na świecie? Jeśli tak, to odpowiedź może cię zaskoczyć. Kuchnia, która uznawana jest za najzdrowszą na świecie, to kuchnia śródziemnomorska. Jest to połączenie różnych kuchni basenu Morza Śródziemnomorskiego, takich jak włoska, grecka, hiszpańska, prowansalska, turecka, tunezyjska i marokańska.