Przesądy wielkanocne - 9 zwyczajów wielkanocnych, których możesz nie znać

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wciąż nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądały tegoroczne święta Wielkanocne, ale nawet jeśli nie będzie można znów spędzić ich z dalszą rodziną, to przecież i tak spędzimy je z najbliższymi w domu. Wielkanoc, to też liczne przesądy wielkanocne, zwyczaje, a nawet wróżby. Jakie?

Przesądy wielkanocne

Obecnie Wielkanoc wygląda już we wszystkich domach nieco inaczej niż przed laty. No bo czy ktoś z Was jeszcze zjada bazie? Albo topi Judasza, czy przeprowadza pogrzeb żuru? A kiedyś te zwyczaje wielkanocne były bardzo popularne. Jak wyglądały te obrzędy?
  • Wszystkie panny, które kąpały się w rzece lub jeziorze w wieczorem w Wielki Czwartek lub rano w Wielki Piątek miały nie tylko cieszyć się wyjątkową urodą, ale również zagwarantować sobie powodzenie u mężczyzn.
  • Osoby chore, które obmyły sobie twarz wodą od gotowania jajek do święconki miały szybko wyzdrowieć
  • Palmami poświęconymi podczas mszy obijało się nogi panien, dzięki czemu miały być wyjątkowo zgrabne, a same panny miały dzięki temu cieszyć się zdrowiem.
  • Taka święcona palma to był prawdziwy talizman. To ona miałam sprawić, że w domu nic nikomu nie zagrozi. A kiedy się ją stawiało na parapet, podczas burzy w dom nie miały prawa uderzyć żadne pioruny.
  • Po poświęceniu takiej pięknie przybranej palemki, każdy domownik musiał zjeść z niej po trzy bazie. Dzięki temu wszyscy mieli mieć przez cały rok zdrowe gardło.
  • Jakie jeszcze przesądy wielkanocne są znane? Jeżeli stół wielkanocny gospodyni – panny obfitował w parzystą liczbę jaj, to kobieta miała szybko wyjść za mąż.
  • Gdy w trakcie świąt jakiś kawaler podarował panience pisankę w kolorze czerwonym, to bez jego słów można było się domyślić, że może ona zostać jego wybranką, gdyż jest nią szczerze zainteresowany.
  • Wiele lat temu w okresie postu jadło się tylko i wyłącznie żur. Dlatego w Wielkanoc urządzano mu pogrzeb ciesząc się tym, że znów można zjeść coś „normalnego”. Tak samo postępowano ze śledziami. Nienawidzono ich po tak długim czasie równie mocno i przybijało się je w święta gwoźdźmi do drzew.
  • Jeżeli nie udało się zjeść wszystkiego, co wchodziło w skład święconki, nigdy nie wolno było wyrzucić takich resztek. Zanoszono je zwierzętom, które dzięki ich zjedzeniu miały się cieszyć zdrowiem.
Jest też pewien zwyczaj wielkanocny, który pozostał z nami do dziś. Otóż w niedzielę wielkanocną wszystkie dzieci szukają w ogrodzie czy sadzie jajeczek wielkanocnych, które zostawia dla nich (podobno) zajączek. Mnóstwo przy tym frajdy i zabawy. Zobacz też: Wielkanocne ozdoby na świąteczny stół - z czego zrobić stroiki wielkanocne? Zobacz też: Barszcz biały - tradycyjna zupa na Wielkanoc. Przepis na barszcz biały Zobacz też: Rzeżucha na Wielkanoc - bogactwo witamin na świątecznym stole. Jak i kiedy siać rzeżuchę?
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł