Mięta pieprzowa – właściwości, na co pomaga. Czy można codziennie pić miętę?

Mięta pieprzowa znana również jako mięta lekarska to jedna z najbardziej cenionych roślin z kategorii lecznicze zioła. Jej charakterystyczny smak i aromat sprawia, że trudno pomylić ją z inną przyprawą. Zdrowotne właściwości mięty wykorzystuje się od pokoleń, ponieważ jej działanie jest skuteczne w przypadku wielu różnych dolegliwości.

Mięta pieprzowa – właściwości zdrowotne

Mięta to wspaniałe zioło znane i stosowane w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym na całym świecie. Jej właściwości zdrowotne doceniło już wiele pokoleń. Najpopularniejszą formą jej stosowania jest oczywiście napar z mięty oraz olejek eteryczny, który idealnie sprawdza się w przypadku problemów z górnymi drogami układu oddechowego. Zaledwie kilak kropel olejku z mięty dodanych do inhalatora pomoże zażegnać, chociażby nieprzyjemne zapalenie gardła. Mięte najczęściej stosuje się oczywiście na wszelkiego rodzaju problemy żołądkowe. Jej skuteczność to efekt silnego działania rozkurczowego oraz łagodzącego. Jedna filiżanka mięty pomoże także w procesie trawienia ciężkich i tłustych potraw. Wszystko za sprawą właściwości stymulujących zwiększoną produkcję soków żołądkowych, co w rezultacie wpływa na szybsze oraz łatwiejsze trawienie pokarmów Zwiększona produkcja żółci i soku żołądkowego to również poprawa apetytu. Mięta działa rozluźniająco, dlatego też warto stosować ja w przypadku silnych bólów brzucha. Antybakteryjne właściwości mięty okazują się bardzo skuteczne w walce z wszelkiego rodzaju zapaleniami oraz infekcjami jamy ustnej, żołądka, a także dolegliwościami zewnętrznymi skóry. Okłady z mięty skutecznie wspomogą proces gojenia się ran, złagodzą świąd oraz poparzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym.

Na co pomaga picie mięty pieprzowej?

Regularne lub jednorazowe wypicie filiżanki naparu z mięty pieprzowej może okazać się zbawienne w przypadku dolegliwości takich jak:
  • zaburzenie funkcjonowania układu trawiennego
  • problemy z wątrobą
  • wzdęcia
  • kaszel, przeziębienie
  • nerwobóle
  • migrena
  • zapalenie dziąseł
  • afty oraz inne stany zapalne w jamie ustnej
  • infekcje gardła
  • brak apetytu
  • canva.com

    Negatywne skutki picia mięty – czy mięta szkodzi?

    W przypadku naparu z mięty nie potwierdzono żadnych negatywnych działań poza tymi alergicznymi. Tak wieć jeśli jesteś uczulona na miętę, to lepiej zachowaj ostrożność w jej stosowaniu. Czy można pić mięte codziennie? Oczywiście! Jest to nawet wskazane, ale tylko i wyłącznie w przypadku braku medycznych przeciwwskazań. Olejek z mięty spożywany w nadmiernych ilościach może powodować skutki uboczne takiej jak bóle brzucha, wymioty, a także problemy z koncentracją oraz zachwiania równowagi. Substancja z uwagi na duże stężenie ekstraktu może również wywoływać silne reakcje alergiczne – w sytuacji, gdy olejek zostanie użyty bezpośrednio na skórę. W przypadku osób starszych oraz dzieci stosowanie mięty warto skonsultować z lekarzem.

    Mięta pieprzowa w ciąży

    Picie mięty w czasie ciąży może okazać się niezwykle skuteczne w kontekście redukcji stresu i łagodzeniu żołądkowych dolegliwości, ale czy na pewno? Należy jednak pamiętać, iż suplementy, leki oraz wszystkie środki z grupy preparatów medycyny naturalnej w czasie ciąży mogą być stosowane tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Oczywiście łagodzące układ pokarmowy właściwości mięty mogą okazać się pomocne podczas ciążowych mdłości, lecz decyzję o spożywaniu naparu należy skonsultować ze specjalistą. Pamiętaj – zdrowy rozsądek i umiar przede wszystkim!
    Autor:
    redaktor zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Obserwuj nas na
    Udostępnij artykuł