Fiołek alpejski – podlewanie, odmiany. Jak uprawiać cyklamen perski w domu?

Fiołek alpejski (Cyclamen persicum Mill.) znany również jako cyklamen perski to bez wątpienia jeden z faworytów jeśli chodzi kwitnące kwiaty doniczkowe. Roślina licząca około szesnaście różnych gatunków, naturalnie występuje w rejonach morza śródziemnomorskiego, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej. Kwiat cyklamen kwitnie od później jesieni aż do wiosny, dlatego też bardzo często uprawia się go jako ozdobną roślinę doniczkową. Wyjaśniamy, jak pielęgnować cyklamen w doniczce.

Fiołek alpejski - jak uprawiać w domu?

Kwiat kwitnący w zimę – czy to możliwe? Oczywiście! Fiołek alpejski podobnie jak grudnik kwitnie w okresie zimy aż do późnej wiosny. Dzięki temu roślina przepięknie zdobi domowe parapety kolorowymi kwiatami w okresie, gdy natura zazwyczaj odpoczywa. Niestety jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Jednak z uwagi na fakt, iż jest jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych, warto poświecić mu nieco więcej uwagi niż chociażby roślinom takim jak sansewieria, czy zamiokulkas. Cyklamen perski wymaga przede wszystkim jasnego stanowiska, lecz nie może być ono narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Miejsce uprawy musi być także chłodne i przewiewne. Optymalna temperatura, w której uprawa fiołka alpejskiego będzie przebiegać bez problemów to ok. 12-17 stopni C. Równie istotną kwestią jeśli chodzi o dobór odpowiedniego miejsca jest nietolerancja fal ciepła pochodzących np. od kaloryfera lub urządzeń elektrycznych generujących ciepło. Ziemia dla fiołka powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko próchnicza (pH 6,5-7,0).
canva.com

Cyklamen – podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja fiołka alpejskiego bywa trudna szczególnie w kontekście odpowiedniego nawodnienia, z którym zazwyczaj największe problemy mają niedoświadczone w uprawie roślin doniczkowych osoby. Cyklamen należy do grupy roślin bulwiastych, dlatego też tak istotne jest to, by bulwa nie uległa zalaniu, gdyż to może doprowadzić do jej gnicia. Jednak ziemia powinna pozostać przez cały czas wilgotna. W tym wypadku doskonale sprawdzi się umiarkowane podlewanie, lecz nie bezpośrednio do doniczki, a do podstawki. Dzięki temu roślina sama pozyska odpowiednią ilość wody, co powinno jej zająć ok. 30 minut. Po tym czasie pozostałą w podstawce wodę należy wylać. Nawożenie cyklamena również odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym rozwoju rośliny. Zabieg aplikacji nawozu powinien odbywać się raz na tydzień (w okresie kwitnięcia). Najlepiej sprawdzi się płynny nawóz do roślin kwitnących.

Fiołek alpejski po przekwitnięciu

Cyklamen przekwita zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Wtedy też śmiało można go przenieść do nieco ciemniejszego oraz chłodniejszego pomieszczenia, gdzie powinien spędzić całe lato. W tym czasie należy też ograniczyć regularne nawodnienie i nawożenie. W połowie września warto przesadzić roślinę do świeżego podłoża, które zapewni mocną dawkę składników mineralnych w nowym sezonie zakwitania. To również czas ponownego ustawienia doniczki w miejscu odpowiednio naświetlonym. Nawożenie należy wznowić dopiero w momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych. Niestety z upływem lat roślina się starzeje, przez co intensywność kwitnięcia z roku na rok może być coraz słabsza. Całkowite zaprzestanie wydawania kwiatostanów następuje zazwyczaj po 3-4 latach.
canva.com

Fiołek alpejski - odmiany

Cyklamen perski liczy wiele wspaniałych odmian, należą do nich między innymi:
  • cyklameny pastelowe i pojedyncze
  • fimbriatum
  • decora
  • rococo
  • odoratum
  • cyklameny miniaturowe
  • plenum
  • duplex
  • Autor:
    redaktor zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Obserwuj nas na
    Udostępnij artykuł
    Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga