Jak zahamować apetyt?

Głód i apetyt to pojęcia często stosowane zamiennie, tymczasem odnoszą się one do zupełnie różnych stanów. Pierwszy z nich pojawia się, gdy naszemu organizmowi zaczyna brakować składników pokarmowych. Apetyt z kolei można opisać jako natrętną ochotę na jedzenie, co nie zawsze wynika z głodu. Osoby na diecie odchudzającej często zastanawiają się co powstrzymuje apetyt. Sposobów na jego zmniejszenie jest kilka.

Głód, czyli inaczej łaknienie, to uczucie fizjologiczne, a za jego pojawienie się odpowiada grelina – hormon białkowy wydzielany przez komórki dna i trzonu żołądka. Kiedy w organizmie pojawia się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a więc białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne, ośrodek głodu wysyła sygnał o konieczności uzupełnienia tych zapasów. Uczucie głodu oznacza ponadto, że układ trawienny jest gotowy do przyjęcia pokarmu, a więc w poszczególnych narządach znajduje się odpowiednia ilość enzymów niezbędnych do przyjęcia składników odżywczych oraz ich dostarczenia do komórek organizmu. Za uczucie sytości odpowiada z kolei leptyna – więcej na jej temat można dowiedzieć się m.in. na https://dietly.pl/blog/jak-nasz-organizm-reguluje-apetyt.

Materiał partnera

Czym jest apetyt?

W przeciwieństwie do uczucia głodu apetyt nie ma podłoża fizjologicznego, a psychologiczne. Ten stan można też określić jako ochotę lub zachciankę na zjedzenie czegoś, która pojawia się nie po to, by dostarczyć organizmowi energii, ale zazwyczaj jest skutkiem negatywnych emocji, chociaż nie tylko. Z apetytem mamy do czynienia również w sytuacji, kiedy poczujemy zapach potraw lub je zobaczymy. Przykładem może tu być suto zastawiony stół na przyjęciu, wizyta w piekarni lub cukierni bądź reakcja na reklamę żywności – wówczas nierzadko sięgamy po jedzenie, chociaż wcale nie jesteśmy głodni. Zdarza się też, że ochota na konkretny produkt może oznaczać niedobory określonych składników w organizmie, np. chęć na pomidory nierzadko oznacza, że brakuje nam potasu. Jeśli jednak niepohamowany apetyt na słodycze czy inne niezdrowe przekąski staje się problemem, warto szukać sposobów na jego powstrzymanie.

Materiał partnera

Jak zahamować apetyt?

Nadmierny apetyt można ograniczyć na różne sposoby, warto jednak przyjrzeć się swoim żywieniowym przyzwyczajeniom, które wpływają na chęć częstego podjadania. Przede wszystkim należy zadbać o regularne posiłki – w ciągu dnia powinno ich być od 4 do 5 spożywanych co 2-3 godziny. Pozwoli to uregulować metabolizm i zapobiegnie też napadom silnego głodu, który może przyczyniać się do zjadania zbyt dużych porcji.

Osoby, które się odchudzają i nie wiedzą jak powstrzymać apetyt, powinny planować swoje posiłki. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia nie tylko robienie zakupów spożywczych, ale też przygotowywanie zbilansowanych potraw. Ustalone wcześniej menu ponadto może ograniczyć sięganie po niezdrowe gotowce.

Materiał partnera

Planując potrawy z wyprzedzeniem warto sięgać po odpowiednie składniki. Co powstrzymuje apetyt? Z całą pewnością białko. Jego niedobór nasila chęć jedzenia, dlatego w jadłospisie nie może zabraknąć odpowiednich ilości tej substancji. Oprócz tego w menu powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik. Zjadanie ich pozwoli uzyskać uczucie sytości przy mniejszej ilości kalorii.

Niepohamowany apetyt na słodycze pomoże opanować sięganie po świeże i suszone owoce oraz zdrowe przekąski przygotowywane na ich bazie. Mogą to być np. sorbety czy koktajle, a także jogurty z dodatkiem owoców czy owsiane ciasteczka bez cukru. Dobrym rozwiązaniem jest też sięganie po orzechy, jednak ze względu na ich wysoką kaloryczność nie powinny to być duże porcje. Rozsądnie będzie też unikać słodyczy, a więc np. nie zostawiać przekąsek na widoku. Co jeszcze ogranicza apetyt na słodkości? Dieta zawierająca produkty węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym, która pozwoli ustabilizować stężenie glukozy we krwi, a tym samym ograniczyć nadmierne wydzielanie insuliny. Dzięki temu zmniejszymy ochotę na cukier dostarczający szybko energii. W przypadku osób chcących schudnąć zaleca się niekiedy dietę ketogeniczną zakładającą m.in. wykluczenie głównych źródeł węglowodanów z menu. Na szczęście w przypadku braku czasu na gotowanie i chęci przetestowania wpływu nowej diety, mamy zawsze opcję zamówić gotową ketogeniczną dietę pudełkową prosto pod nasze drzwi.

Materiał partnera

Inne sposoby na zmniejszenie apetytu

Ograniczenie ochoty na przekąski pomimo sytości to przede wszystkim dobrze zaplanowana, zdrowa dieta zawierająca odpowiednie produkty. Można też wspomóc ją dodatkowymi sposobami. Jak zahamować apetyt? Dobrym rozwiązaniem będzie jadanie posiłków na mniejszych talerzach. W ten sposób porcja wydaje się znacznie większa. Oprócz tego należy nawadniać organizm sięgając po wodę mineralną bez dodatku cukru. W ograniczaniu apetytu istotne znaczenie ma ponadto wysypianie się, bo niedobory snu wpływają na zwiększenie poziomu hormonu głodu, przez co chętniej sięgamy po przekąski.

Materiał partnera
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł