Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Ból gardła – objawy, przyczyny, zapobieganie. Ból gardła przy przełykaniu
Ból gardła jest bardzo powszechną dolegliwością, a właściwie taką, z powodu której najczęściej odwiedzamy lekarza w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym. Ma wiele przyczyn — od zakażeń bakteryjnych po wirusowe i grzybicze. Jednak mogą być one też i o wiele poważniejsze. Jaki zapobiegać bólowi gardła i jak z nim walczyć?
Ból gardła – objawy
Ból gardła może mieć podłoże bakteryjne. Jest wówczas bardzo mocny. Mogą mu towarzyszyć też inne objawy takie jak; wysoka temperatura, silne zaczerwienienie błony śluzowej oraz opuchnięte migdałki. Często pojawia się też ból mięśni, kaszel oraz katar i ogólne rozbicie. W takiej sytuacji powinnaś udać się do lekarza, aby postawił diagnozę i zalecił odpowiednią antybiotykoterapię. W innych przypadkach zdarza się, że pojawia się też chrypka, ból przy przełykaniu, a także i uczucie ciała obcego. Wtedy również nie powinnaś zwlekać z odwiedzeniem specjalisty. Ponieważ może to być związane z rozwojem nowotworu.Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny
Ból gardła może mieć bardzo dużo przyczyn. Zdecydowanie najczęstszą są wirusy — wywołują aż 90% wszystkich przypadków. Jakie są główne przyczyny bólu gardła?- infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
- mononukleoza
- ospa wietrzna
- świnka
- alergia
- suche powietrze
- czynniki drażniące
- urazy gardła
- refluks
- nowotwór
- zakażenie wirusem HIV
zdjęcie ilustrujące/Canva
Jak zapobiegać zapaleniu gardła?
W zapobieganiu bólowi gardła najważniejsze jest prowadzenie zdrowego trybu życia oraz przestrzeganie zasad higieny. Powinnaś zwrócić uwagę na swoją dietę. Jeść zdrowiej, a więc więcej owoców oraz warzyw. Musisz pamiętać także o właściwym nawodnieniu organizmu. Istotne jest też wprowadzenie do swojego życia regularnego wysiłku fizycznego. Kolejnym krokiem jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Najważniejsze jest tu częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkiem. Unikaj również osób z objawami infekcji. W zapobieganiu bólowi gardła z pewnością pomoże także odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których śpisz i długo przebywasz.Ból gardła – jak załagodzić?
Ból gardła można złagodzić na kilka sposobów. Niektóre z nich mogą nawet pomóc Ci w całkowitym wyleczeniu przeziębienia:- płukanie gardła letnią wodą z solą
- inhalacje nawilżające błonę śluzową gardła
- pastylki do ssania, które dostępne są w aptece bez recepty
- picie ciepłych napojów, np. herbaty z miodem, sokiem malinowym i cytryną
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Woda z solą na gardło- skuteczne domowe lekarstwo
Ból gardła to powszechny problem, który może być objawem różnych schorzeń. Płukanie gardła solą to jedna z najstarszych i najskuteczniejszych metod łagodzenia bólu gardła. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować roztwór soli do płukania gardła i jakie są korzyści płynące z tego prostego, domowego sposobu na ból gardła.
Goździki - mała przyprawa z wielką mocą!
Goździki to nie tylko popularny dodatek kulinarny, ale także roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Ich intensywny aromat i wyjątkowy smak sprawiają, że są one często wykorzystywane w kuchni, jednak warto wiedzieć, że mają one również wiele innych zastosowań. W tym artykule dowiesz się o właściwościach goździków i sposobach ich wykorzystania w różnych sytuacjach.
Znów boli gardło? Oto domowa płukanka
Gdy dojdzie do podrażnienia gardła, co może być efektem wystawienie się na działanie niskich temperatur, mrozu czy też nawet klimatyzacji, przeważnie dochodzi jednocześnie do wystąpienia dolegliwości bólowych, które mogą osiągnąć zróżnicowany poziom nasilenia.