Pasztet z ciecierzycy – przepis tradycyjny oraz wegański

Pasztet z ciecierzycy to potrawa, którą można przygotować w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej, ale są osoby, które dodają do niego również mięsne dodatki. Do przygotowania takiej potrawy, można wykorzystać suche ziarna, które oczywiście trzeba wcześniej ugotować, lub też ciecierzycę z puszki. Wybór opcji należy do Ciebie. A jaki jest przepis na tradycyjny pasztet z ciecierzycy? Sprawdź!

Pasztet z ciecierzycy – przepis tradycyjny

Co będzie nam potrzebne do przygotowania pasztetu z ciecierzycy?
  • 1 bułka pszenna – musi być czerstwa albo nawet już ususzona
  • 0,5 kilograma ciecierzycy – wcześniej ugotowanej. W grę wchodzi również ciecierzyca z puszki
  • Duża cebula, drobno pokrojona
  • 250 g pietruszki
  • 3 duże jajka
  • Olej roślinny – 2 łyżeczki
  • Świeży czosnek – 2 ząbki
  • 125 mililitrów bulionu warzywnego
  • 125 mililitrów tahini
  • Sól, pieprz, ostra papryka do smaku
Pasztet z ciecierzycy – przygotowanie Jeśli wybierasz ciecierzycę suchą, to dzień wcześniej musisz ją namoczyć w wodzie. A później wystarczy ugotować ją w taki sposób, w jaki napisano na opakowaniu. Jeśli masz ciecierzycę z puszki, to po prostu ją odsączasz. Cebulę kroisz w kostkę no i podsmażasz ją na oleju, na patelni. Musi zmięknąć, ale nie powinna się przypalić. Pietruszkę należy obrać i zetrzeć ją na tarce o dużych oczkach. Dodajemy ją do cebuli i podsmażamy jeszcze przez kilka chwil. Czosnek obieramy i drobno kroimy. Dodajemy na patelnię. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem. Teraz pora na dolanie bulionu, który wcześniej przygotowaliśmy. Musimy gotować jeszcze przez kilka chwil, aż wszystko będzie miękkie -pod przykryciem. Wszystkie składniki z przepisu umieszczamy w jednej misce i dokładnie blendujemy. Następnie wkładamy do keksówki papier do pieczenia i wylewamy na to przygotowany farsz. Aby upiec pasztet z ciecieszycy wystarczy nam godzina w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
canva.com

Wegański pasztet z ciecierzycy bez jajek

Tak przygotowany pasztet z ciecierzycy zjedzą wegetarianie, ale osoby na diecie wegańskiej już po niego nie sięgną, a to przez występowanie w przepisie jajek. Ale taki przepis można przerobić i tym swoistym „zlepiaczem” mogą stać się na przykład płatki owsiane, zalane wcześniej wodą. Zamiast jajka można też dodać mąkę ziemniaczaną. Generalnie zamienników jajek jest całkiem sporo i weganie świetnie radzą sobie z przerabianiem przepisów tradycyjnych na te wegańskie, ale do każdej potrawy trzeba podejść indywidualnie.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł