Anonimowy numer dla osób uwikłanych w przemoc w związku

Przemoc ma niejedno oblicze. To nie tylko zadawanie komuś fizycznego bólu. Można zranić słowami, przymusem. Ograniczyć drugą osobę ekonomicznie. Ignorować. To wszystko zadaje ból i niszczy. Zbyt wiele związków przeżywa podobne problemy. W taką relację uwikłani są zarówno: ofiara, sprawca, jak i osoby, które są świadkami podobnych sytuacji i zachowań.

Anonimowy numer

720 720 020 to w pełni anonimowy numer, pod który można zadzwonić w razie problemów z przemocą w relacji intymnej. Mogą pod niego dzwonić jednakowo osoby doświadczające tego typu problemów, jak i stosujące przemoc i będące jej świadkiem. Połączenie jest anonimowe i bezpłatne. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00 Jeśli ktoś nie ma ochoty rozmawiać przez telefon, dostępny jest też live czat na stronie www.sexed.pl. Wiele osób czuję się niekomfortowo w bezpośredniej rozmowie i takie rozwiązanie jest dla nich idealne. Zarówno infolinię, jak i czat obsługują wykwalifikowane osoby.
Canva

Rodzaje przemocy

Wbrew pozorom, istnieje też inna przemoc niż tylko fizyczna. Wiele destrukcyjnych zachowań jest jednak tak zakorzenionych w niektórych związkach, że ludzie nie zdają sobie sprawy, jak negatywny jest ich wpływ na drugą osobę. Jak bardzo niszczą.

Przemoc psychiczna

Nie zawsze trzeba kogoś uderzyć, żeby zrobić krzywdę. Można zranić słowami, wyzwiskami. Przemoc psychiczna to też szantaż emocjonalny, wymuszanie określonych zachowań. To groźby, ale i wyśmiewanie czy lekceważenie. Uporczywe milczenie, tak zwane ciche dni, też są formą przemocy. Ślady zostawiane na psychice przez takie zachowanie są równie trwałe, jak te, które można znaleźć na ciele pobitej osoby.
Canva

Przemoc ekonomiczna

Ograniczanie komuś dostępu do pieniędzy, niszczenie czyiś rzeczy, zabieranie dokumentów czy uniemożliwianie podjęcia pracy, to przemoc ekonomiczna. Jest nią też jakiekolwiek naruszenie czyjejś własności, sprzedawanie/wyrzucanie wspólnych rzeczy bez pytania o zgodę. Bardzo często przemocy ekonomicznej doświadczają kobiety, które próbują wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, na co nie chcą się zgodzić ich partnerzy.

Przemoc seksualna

To jakiekolwiek zmuszenie innej osoby do czynności seksualnych, jak również wykorzystanie kogoś nieprzytomnego. Niechciany dotyk czy nieprzerwanie aktu seksualnego mimo próśb drugiej strony. Wysyłanie niechcianych nagich zdjęć czy szantaż emocjonalny mający na celu zmuszenie do seksu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł