Dlaczego warto robić drzemkę i jak długo powinna trwać ?

Drzemka to inaczej krótko trwający sen, zazwyczaj w ciągu dnia. Może powodować wiele pozytywnych efektów na organizm człowieka, jednak tylko wtedy, kiedy będzie trwała odpowiednią ilość czasu. Zbyt długie drzemki lub wybudzenia w nieodpowiednich fazach snu mogą doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i poczucia większego zmęczenia.

Drzemka – jej pozytywne efekty w liczbach

  • Szacuje się, że popołudniowa drzemka regeneruje siły organizmu w 65 proc.
  • Popołudniowa krótka drzemka poprawia również istotnie samopoczucie

Kiedy drzemać?

Drzemka, którą odbędziemy między godziną 12:00 a 16:00 przyniesie same pozytywne skutki: odświeży organizm, poprawi koncentrację, uwagę, pamięć oraz samopoczucie. Drzemka odbywa po godzinie 16:00 może niestety powodować późniejsze problemy z zaśnięciem w nocy, a tym samym powodować bezsenność.

Jak długo drzemać?

Już 6-minutowa drzemka poprawia naszą pamięć i koncentrację. Trudno nam jednak zapanować nad samym procesem zasypiania w ten sposób, by dokładnie obliczyć moment wybudzenia w przypadku tak krótkiej drzemki. Drzemka trwająca do 30 minut pomaga również w odchudzaniu usprawniając procesy trawienne, przy okazji również poprawia czas reakcji. Taką drzemkę dobrze odbyć np. przed długą podróżą samochodem. Drzemka trwająca od 30 do 60 minut pomoże w lepszym i sprawniejszym odnajdywaniu się w przestrzeni. Powoduje również, że łatwiej przychodzi nam podejmowanie decyzji. Przysłowie „muszę się z tym przespać” nosi więc w sobie sporo prawdy: godzinna drzemka pomaga w podjęciu definitywnej decyzji. Drzemka godzinna usprawnia także pamięć długoterminową, pomaga konsolidować wspomnienia, przenosić je z pamięci krótko- do długoterminowej. Drzemka, która trwa ponad lub około 90 minut oddziałuje na naszą kreatywność zwiększając ją. Polecana jest również osobom z problemami emocjonalnymi, ponieważ pomaga w okiełznaniu złych, negatywnych uczuć.

Drzemka na zdrowie

Wyniki badań sugerują, że odbywanie regularnych 30-minutowych drzemek około trzech razy w tygodniu znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na groźne choroby serca. Ryzyko śmierci w wyniku zaburzonej pracy serca zmniejsza się o prawie 40 proc. W 2007 roku rząd Francji rozpoczął kampanię na rzecz prozdrowotnych drzemek w pracy. Wiele firm i pracodawców wprowadziło w swoich biurach specjalne programy, które pozwalają pracownikom na krótką drzemkę w ciągu dnia pracy. Znacznie poprawa to ich wydajność i efektywność.

Sen a pamięć

Już od dawna wiadomo, że sen może mieć swoje szczególne znaczenie dla pamięci. Kiedy uczymy się czegoś nowego neurony zaczynając komunikować się w nowy sposób, tworzą się nowe sieci i ścieżki, na końcach dendrytów zaangażowanych w proces pojawiają się całkiem nowe wypustki. W czasie snu, nawet krótkiego – takiego jak drzemka – wypustki te „rosną” szybciej i prężniej, siła połączeń rośnie. W trakcie dziennej aktywności proces ten zachodzi bardzo, bardzo powoli. Sen jest więc nam niezbędny do zapamiętywania i tworzenia nowych pomysłów i koncepcji. Dlatego nawet krótka drzemka może przynieść niespodziewaną odpowiedź na nurtujące nas od dawna pytanie.

Drzemka czy kofeina?

Lepiej wybrać krótką drzemkę, czy napój energetyczny lub dużą filiżankę małej czarnej? Co prawda, obie metody poprawiają nasze samopoczucie, sprawiają, że poczujemy większą siłę, będziemy bardziej aktywni i możemy sprawniej kontynuować podjęte działania. Jednak w przypadku drzemki poprawi się również nasza pamięć i czas reakcji. Wypijając samą kofeinę poczucie wypoczęcia jest po części złudne, a praca może być wykonywana z błędami.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej