4 rzeczy, które możesz zrobić z mięsa z rosołu

Rosół to bardzo popularna zupa na polskich stołach. Zazwyczaj pojawia się podczas uroczystych obiadów. W wielu domach po zjedzeniu zupy pozostałe w garnkach mięso zostaje wyrzucone, a szkoda, bo można z niego zrobić wiele smacznych potraw.
 
  1. Potrawka
Najczęściej rosół gotowany jest na najmniej atrakcyjnych częściach drobiowej tuszki. Do wywaru wrzucane są skrzydła, szyje oraz tzw. porcje rosołowe. Ugotowane mięso nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie i nie wiadomo co z nim zrobić. Jednym z pomysłów jest potrawka z gotowanego mięsa drobiowego. Z wywaru należy wyjąć mięso, odłączyć od kości i pokroić na nieduże kawałki. Następnie przygotować sos z mąki, masła i wywaru (można użyć do tego rosołu). Na koniec należy dodać do sosu kwaśną śmietanę i koperek. Do tak przygotowanego sosu wrzucamy mięso. Potrawka świetnie smakuje zarówno z ziemniakami, ryżem jak i makaronem. Do  gotowego dania warto dodać kiszone ogórki lub surówkę z buraczków.   2.Galareta Wyjęte z rosołu mięso można również zamienić w galaretę. Wystarczy obrać je z kości, pokroić na małe kawałki, a następnie przygotować zalewę. Do gorącego rosołu należy dodać odpowiednią ilość żelatyny i dokładnie wymieszać. Następnie do miski lub kilku małych miseczek nałożyć porcję mięsa i zalać je przygotowaną zalewą. Tak przygotowaną galaretę należy włożyć do lodówki na kilka godzin, aż stężeje. Osoby, które chcą bardziej urozmaicić to danie mogą do mięsa dołożyć również drobno posiekane warzywa z rosołu.  
  1. Sałatka z gotowanego mięsa drobiowego
Jeśli zbliża się większa uroczystość i chcemy zabłysnąć, wówczas warto do rosołu wrzucić nieco więcej mięsa. Po ugotowaniu zupy mięso drobiowe należy oddzielić od kości i pociąć w drobne kawałki. Następnie do miski wrzucamy torebkę gotowanego i schłodzonego ryżu, pół puszki kukurydzy, pół puszki pokrojonego ananasa oraz mięso. Do całości dodajemy majonez i mieszamy. Na koniec doprawiamy pieprzem i solą. Do sałatki zamiast samego majonezu można dodać sos przygotowany z majonezu wymieszanego z syropem z ananasa. Dzięki temu sałatka nie będzie sucha.  
  1. Nadzienie do krokietów
Gotowane mięso z rosołu doskonale nadaje się również do zrobienia farszu do krokietów. Mięso należy drobno pokroić lub zmielić. Można do niego dodać gotowaną, kiszoną kapustę albo podsmażone grzyby (mogą być pieczarki). Składniki nadzienia należy doprawić pieprzem i solą, a następnie porcje farszu nakładać na przygotowane wcześniej naleśniki. Na koniec krokiety obtaczamy w jajku i bułce tartej i podsmażamy na oleju. Krokiety można podawać same lub z dodatkiem gorącego barszczu.   W naszych kuchniach bardzo często wyrzuca się jedzenie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Nierzadko mięso z rosołu znajduje się w koszu dlatego, że gospodyni nie ma pomysłu jak je wykorzystać. A przecież wystarczy chwila, by resztki zostały zmienione w wytworne dania.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Jeśli szukasz przepisu na pyszne pierogi z mięsem z rosołu, to trafiłeś we właściwe miejsce! Pierogi z mięsem to jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, a gdy dodamy do nich mięso z aromatycznego rosołu, smakują jeszcze lepiej. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować idealne pierogi z mięsem z rosołu, jak je podawać oraz jakie porady warto zastosować, aby były jeszcze smaczniejsze.
Niektórzy twierdzą, że mięso z zupy po tym dłuższym czasie gotowania staje się po prostu niesmaczne, dlatego zamiast chociażby spróbować do czegoś go użyć, wolą od razu się go pozbyć i wyrzucają je do kosza. A nawet jeśli nie ma się ochoty na to, by jeść je samo z dodatkiem musztardy i świeżej bułeczki, takie mięso z rosołu można wykorzystać do wykonania pożywnej, sycącej i bardzo smacznej zapiekanki, która idealnie sprawdzi się w roli szybkiego i przy tym taniego dania obiadowego.
Niektóre znakomite potrawy powstają z tak zwanych "resztkowych" składników, będących pozostałością po innych daniach. Mięso z rosołu wcale nie musi trafić do kosza bezpośrednio po zjedzeniu zupy. Świetnym patentem na jego ponowne wykorzystanie będzie przygotowanie mięsnego soczystego pasztetu, uzupełnionego dodatkiem roślin strączkowych i doprawionego czosnkiem, ziołami prowansalskimi oraz oczywiście sporą ilością świeżej lub suszonej natki pietruszki.