Canva.com

Ta amerykańska szarlotka nie ma sobie równych. Babcia Emma zdradziła sekret najlepszego apple pie

Kultowe amerykańskie ciasto z jabłkami, czyli apple pie, to pozycja obowiązkowa wśród jesiennych przysmaków za oceanem. Amerykanie zjadają paj z jabłkami na ciepło lub zimno, podczas rodzinnych obiadów, imprez dla dzieci i dla seniorów, z bitą śmietaną, z lodami lub z plasterkiem sera Cheddar. Oto oryginalny przepis na apple pie od babci Emmy z Nowego Jorku!

Apple pie babci Emmy

Poznaliśmy przepis na tradycyjny apple pie, który piecze babcia Emma z Nowego Jorku. Ciasto jest niezwykle proste w przygotowaniu i z pewnością zagości także na naszych stołach. Apple pie pieczemy w płaskich, okrągłych formach, które lekko rozszerzają się ku górze. Jeśli nie mamy specjalnej formy do paja, możemy wykorzystać formę do tarty lub płaską miskę ceramiczną albo szklaną.

Canva.com

Apple pie — składniki

Kruche ciasto

  • 2 ½ szklanki mąki pszennej 

  • 200 g zimnego masła

  • ½  łyżki cukru pudru

  • ½  łyżeczki soli 

  • 7 łyżek lodowatej wody

Nadzienie z jabłek

  • 7 jabłek na szarlotkę (Granny Smith lub Golden Delicious) 

  • 1 łyżeczka cynamonu

  • 8 łyżek masła

  • 3 łyżki mąki

  • ¼ szklanki wody

  • 1 szklanka cukru pudru

  • 1 jajko + 1 łyżka wody

Jak zrobić prawdziwy, amerykański apple pie? Wykonanie krok po kroku 

  1. Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i solą. Wsypujemy do kielicha robota kuchennego. Dodajemy bardzo zimne, pokrojone w kostkę masło.

  2. Pulsacyjnie miksujemy, aż zaczną powstawać grudki wielkości ziaren grochu. 

  3. W tym momencie stopniowo dolewamy lodowatą wodę i dalej pulsacyjnie miksujemy. Ciasto musi zacząć sklejać się większe kule. Wody nie może być zbyt dużo, bo ciasto będzie klejące. 

  4. Kulki ciasta układamy na stolnicy i formujemy z nich dużą kulę. Nie wyrabiamy ciasta! Musi pozostać grudkowate.  

  5. Ciasto dzielimy na dwie części, które wałkujemy na krążki. Przykrywamy je folią spożywczą i na minimum godzinę wstawiamy do lodówki

  6. Kiedy ciasto się chłodzi, szykujemy nadzienie z jabłek. Umyte jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Teraz cząstki jabłek kroimy w cienkie równe plasterki.

  7. Jabłka wsypujemy do miski, oprószamy cynamonem i mieszamy.

  8. W rondlu roztapiamy masło, dodajemy 3 łyżki mąki i gotujemy przez minutę, cały czas mieszając. 

  9. Do zasmażki dodajemy ¼ szklanki wody i szklankę cukru pudru. Cały czas mieszamy i gotujemy kolejne 3 minuty

  10. Gorącym sosem polewamy pokrojone jabłka z cynamonem i delikatnie wszystko mieszamy tak, żeby każdy plasterek jabłka był pokryty płynem.

    Canva.com
  11. Schłodzone ciasto wykładamy na stolnicę oprószoną mąką i pierwszą część rozwałkowujemy na placek o średnicy ok. 30 cm. 

  12. Teraz za pomocą wałka przenosimy ciasto do wysmarowanej masłem formy o średnicy ok. 22 cm. Ciasto układamy tak, aby nieco wystawało poza brzegi formy.

  13. Na tak przygotowane ciasto wykładamy nadzienie z jabłek — na środku tworząc kopczyk. Nadzienie nie powinno zabrudzić wystających brzegów ciasta, ponieważ utrudni to przyklejenie górnej kratki. 

  14. Drugą część ciasta także rozwałkowujemy na placek o średnicy ok. 20 cm. Następnie kroimy na 10 pasków o jednakowej szerokości. Z pasków układamy kratkę (plecionkę) na wierzchu nadzienia. Dokładnie dociskamy ciasto na brzegach, aby skleić kratkę ze spodnią warstwą. 

  15. Jajko rozkłócamy z łyżką wody i smarujemy wierzch ciasta.

  16. Apple pie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i pieczemy 15 minut. Następnie obniżamy temperaturę do 160 stopni i szarlotkę pieczemy jeszcze 45 minut.

  17. Upieczony paj jabłkowy odstawiamy na godzinę, aby odpoczął.

Podajemy na ciepło lub zimno, z bitą śmietaną, z lodami, z sosem waniliowym lub karmelowym, a także w wersji dla smakoszy — z plasterkiem sera Cheddar.

“Dla mamy i za apple pie”

Amerykanie uwielbiają ciasto z jabłkami. Jest to rodzaj tarty z jabłkami, której wierzch przykrywa kratka z ciasta. Tradycyjny apple pie to amerykańska legenda, kultowe danie, które ma swoją stałą pozycję nie tylko w kulturze kulinarnej, ale też popularnej. Na przełomie XIX i XX wieku paj z jabłkami stał się synonimem dobrobytu. A pół wieku później amerykańscy żołnierze, którzy brali udział w II wojnie światowej, deklarowali, że idą walczyć dla Mamy i za apple pie. Ta prosta tarta z jabłkami przybyła do Ameryki razem z angielskimi kolonistami i od tamtej pory jesienią zawsze gości na amerykańskich stołach. 

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł