cynamon

Cynamon – właściwości lecznicze, skutki uboczne. Jak stosować cynamon?

Cynamon — któż z nas nie zna tej aromatycznej i cudownie korzennej przyprawy? Kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami lub ciepłą szarlotką z lodami. Jednak można ją wykorzystywać nie tylko w kuchni. Posiada bowiem szereg cennych właściwości prozdrowotnych.
Reklama

Co to jest cynamon?

Cynamon jest zmieloną korą rośliny o nazwie cynamonowiec cejloński. To bardzo aromatyczna przyprawa, którą najczęściej używamy w okresie świątecznym. Wszystko przez jej silny korzenny zapach. Idealnie komponuje się też z szarlotką. Jednak cynamonu nie używa się jedynie w kuchni. Znalazł swoje zastosowanie także w lecznictwie czy w kosmetyce.

Cynamon – właściwości zdrowotne

Ta pięknie pachnąca przyprawa wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Co więcej, ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Jakie inne właściwości zdrowotne ma cynamon?
  • zwiększa łaknienie
  • wspomaga krzepnięcie krwi
  • pomaga w zwalczaniu mdłości
  • posiada właściwości antyoksydacyjne
  • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
  • działa rozgrzewająco i przeciwnowotworowo
  • może pomóc na ból migrenowy oraz ból stawów
  • opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera i Parkinsona
  • poprawia dopływ krwi do mózgu, a także ukrwienie wszystkich pozostałych narządów
zbliżenie na laskę cynamonu leżącej obok sproszkowanej przyprawy
zdjęcie ilustrujące/Canva

Czy cynamon obniża ciśnienie?

Liczne przeprowadzone badanie w tej kwestii wykazały istotne obniżanie SBP i DBP po tym, jak grupie osób został podany cynamon, co faktycznie może wpływać na obniżenie ciśnienia.
Reklama
Ponadto ta przyprawa normalizuje poziom glukozy we krwi, a to z kolei prowadzi do regulowania ciśnienia tętniczego.

Jak stosować cynamon?

Cynamon jest nie tylko aromatyczną przyprawą, ale i substancją, która może mieć wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. W niektórych źródłach możesz odnaleźć i informację, że istnieje zalecana dawka jego spożycia w ciągu doby. Nie powinna ona przekroczyć więcej niż 40 gramów. Ze zmielonego korzenia cynamonowca cejlońskiego można przygotować też maseczkę, która pomaga w walce z trądzikiem.
Reklama
Jak? Wystarczy szczyptę tej przyprawy połączyć z odrobiną jogurtu i dokładnie wymieszać. Nakłada się ją dosłownie na kilka minut, po czym spłukuje letnią wodą.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Cynamonu, pomimo jego wielu cennych właściwości prozdrowotnych, nie powinni stosować wszyscy. Zdecydowanie muszą go unikać osoby, które cierpią na schorzenia wątroby lub woreczka żółciowego. Ponadto, cynamon może wywoływać podrażnienia skóry u dzieci poniżej 12. roku życia. Co więcej, przyprawa ta jest dość silnym alergenem zarówno pokarmowym, jak i kontaktowym. Dlatego powinno się uważać z jej stosowaniem i spożywaniem, zwłaszcza po raz pierwszy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama