Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy Halloween jest zakazane w Polsce w 2022 roku?

Przejdź do galerii zdjęć
Tradycja związana z obchodzeniem Halloween w Polsce przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i jest coraz huczniej obchodzona w naszym państwie. Warto jednak zauważyć, że im chętniej Polacy uczestniczą w zabawie, tym samo święto budzi więcej kontrowersji.

Czy w Polsce można obchodzić Halloween?

W minionym roku Komisja Sejmowa poruszała temat hucznego obchodzenia Halloween. We wniosku, który motywował zakaz obchodzenia święta, powoływano się, że "Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego”.

W zgłoszonym przez obywateli projekcie ustawy postulowano:

  • karę aresztu lub ograniczenia wolności na minimum 15 dni za świętowanie w przebraniu czarownicy, kościotrupa, wampira lub innych postaci przypominających istoty z piekła rodem,
  • karę 500 zł grzywny za pukanie do mieszkań i proszenie o cukierki.

Petycja została jednak rozpatrzona negatywnie i odrzucona bez sprzeciwu. W uzasadnieniu napisano, że we wniosku zabrakło obiektywnych przesłanek dotyczących szkodliwości święta. Obradujący posłowie wskazywali ponadto, że "każdy obywatel ma konstytucyjnie zagwarantowaną wolność sumienia i religii, a rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami", w tym także decydować o tym, czy ich dzieci obchodzą Halloween.

Odrzucenie petycji w całości oznacza, że prawo dopuszcza świętowanie Halloween w Polsce w 2022 roku.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Kontrowersje związane ze świętowaniem Halloween w Polsce

Chociaż prawo dopuszcza obchodzenie Halloween, ze świętem związane są liczne kontrowersje natury moralnej. Negatywne komentarze dotyczące obchodzenia Halloween padają szczególnie ze strony osób duchownych, które twierdzą, że zabawa może mieć "diabelskie pochodzenie".

Chodzi szczególnie o fakt, że święto wywodzi się z tradycji celtyckiej i było obchodzone jako ostatni dzień roku na cześć boga śmierci Samhaina. Wierzono również, że tego dnia granica między światem doczesnym a zaświatami jest bardzo cienka.

Katoliccy duchowni zauważają również, że jest to największe święto satanistów oraz, że wiele osób tego dnia w celach rozrywkowych decyduje się na wywoływanie duchów zmarłych przodków — przez co dochodzi do licznych opętań, na które muszą reagować potem egzorcyści. Za szczególnie niebezpieczne uważa się również wystawianie przed domem wydrążonej i podświetlonej dyni lub czaszki, co w tradycji celtyckiej oznaczało oddanie czci demonom i potępionym duszom oraz oddanie się im „pod opiekę".

Dla wierzących huczne obchodzenie Halloween uważane jest więc za łamanie przykazania „nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” i ciężki grzech, z którego trzeba się wyspowiadać.

Zobacz galerię zdjęć: halloween
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł