Canva

Czy można łączyć leki z alkoholem? To zależy...

Sylwester, karnawał... okazji do toastu nie brakuje. Co w sytuacji, kiedy ktoś bierze leki, a chciałby napić się alkoholu? Jeśli to nie najlepszy pomysł, to dlaczego? A może nic się nie stanie? Czy przy antybiotykach są inne zasady?

Leki a alkohol

Picie alkoholu podczas zażywania leków może niekorzystnie wpłynąć na wątrobę, osłabić działanie medykamentów lub wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Alkohol może osłabić działanie leków

Czasem nie pojawiają się żadne niepożądane reakcje, ale zostaje osłabione działanie leków i nie przynoszą one tak dobrego efektu, jak powinny.

Alkohol może wejść w niepożądaną reakcję z lekami

Tu objawy są różne, w zależności od przyjmowanej substancji czynnej. Problem nie pojawi się zawsze, może jednak do niego dojść.

Alkohol może osłabić organizm

Kiedy ktoś jest chory i dokłada do tego picie alkoholu, opóźnia w ten sposób zdrowienia i dodatkowo sobie szkodzi.

Canva

Leki i alkohol mogą na siebie nie wpłynąć

Często... nie dzieje się nic lub reakcje są na tyle niewielkie, że nie poświęca się im wiele uwagi. Może też być tak, że nie ma dokładnych badań na ten temat.

Nie rezygnuj z leczenia

Lepiej zrezygnować z alkoholu niż z leku. Jeśli jednak z jakichś względów nie jesteś w stanie powstrzymać się od napoju z procentami, sprawdź, czy daną substancję leczniczą można łączyć z alkoholem.

Zawsze sprawdzaj ulotkę

Jeśli nie masz przy sobie ulotki, poszukaj informacji na temat substancji czynnej, która znajduje się w leku. Na pewno będzie tam informacja, do jakiej reakcji może dojść.

Jak jest z antybiotykami w połączeniu z alkoholem?

Tak samo, jak z pozostałymi lekami, może dojść do jakichś reakcji z antybiokami lub nic się nie wydarzy. Jest jednak mała grupa, która w połączeniu z alkoholem będzie mieć bardzo nieprzyjemne skutki uboczne.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł