Czy warto pić aloes? Poznaj właściwości zdrowotnego nektaru
Do przeczytania w ok. 2 min.
Właściwości aloesu
Aloes to roślina krzewiasta, która rośnie głównie w suchych regionach Afryki, Azji, Europy i Ameryki. Nie bez przyczyny aloes jest używany terapeutycznie od ponad 5 tys. lat. Jako pierwsi właściwościami aloesu zainteresowali się Egipcjanie.
Nie bez przyczyny aloes uważany jest za roślinę, która ma wiele istotnych właściwości. Aloes jest źródłem wielu witamin: A, C, E, B1, B2, B3, B6 i B12 oraz kwasu foliowego. Aloes dostarcza też organizmowi mikroelementy i minerały, spośród których trzeba wymienić wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas i żelazo.
Aloes pozytywnie stymuluje organizm pod kątem zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny w skórze oraz dostarcza przydatnych przeciwutleniaczy.
Właściwości lecznicze aloesu
Cenne minerały i witaminy zawarte w składzie aloesu wpływają na to, że roślina jest składnikiem wielu leków oraz jest wykorzystywana w medycynie naturalnej w leczeniu wielu chorób.
Roślina znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeczyszczających oraz żółciopędnych, ale okazuje się, że ma wiele innych istotnych właściwości leczniczych.
- Ma działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne — produkty z aloesem są bardzo często wykorzystywane w przypadku urazów skóry.
- Poprawia stan skóry — wykazuje działanie przeciwświądowe i ściągające oraz łagodzi zmiany po ukąszeniu owadów i otarciach naskórka.
- Wspiera układ odpornościowy, dzięki obecności przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników.
- Ma korzystny wpływ na układ pokarmowy — poprawia perystaltykę jelit oraz pomaga w zwalczaniu zaparć.
- Obniża poziomu cukru i cholesterolu we krwi — badania naukowe pokazują, że regularne spożywanie aloesu zmniejsza poziom cukru we krwi na czczo i reguluje poziom cholesterolu.
- Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe oraz hamuje rozwój niektórych nowotworów.
- Może być wykorzystywany w detoksykacji organizmu.