Dlaczego zawsze warto mieć w domu olej roślinny i bułkę tartą?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jednym z najbardziej potrzebnych przyborów w kuchni jest papier do pieczenia. Możemy go używać w wielu różnych sytuacjach - do ochrony potraw, np. przed wyschnięciem, czy jako spód do foremki, aby ciasto było puszyste i łatwe do wyciągnięcia. Wiele osób pyta na forach kulinarnych, czym zastąpić papier do pieczenia, jeśli potrzebujemy szybko upiec ciasto na wizytę niespodziewanych gości? Podpowiadamy!
Jak powstaje papier do pieczenia?
Papier do pieczenia jest definiowany jako papier o dużej gęstości. Pokryty jest specjalną, nieprzywierającą powłoką silikonową. W trakcie produkcji role z papierem, które możemy dostać w każdym supermarkecie, papier jest kompresowany i zanurzony w kąpieli kwasowej. Warto wiedzieć, że papier do pieczenia może być stosowany nawet w temperaturze do 230 stopni Celsjusza. Już na etapie produkcji jest rozgrzewany w specjalnych bębnach, które wyrównują wytrzymałe włókna.
Zamienniki, które znajdziemy w naszej kuchni
Jednym z substytutów dla papieru do pieczenia może być folia lub mata. Maty silikonowe możemy stosować w piekarniku i nadają się do wielokrotnego użytku. Specjalne folie do pieczenia są odporne na ciepło i są bardzo pomocne, np. przy pieczeniu małych ciasteczek oraz bułek.
Jeśli chcemy przyrządzić chrupiącego kurczaka lub ciasteczka, to warto użyć folii aluminiowej. Ten zamiennik jest pokryty żaroodporną powłoką i doskonale radzi sobie w wysokich temperaturach. Pamiętajmy, że folia może przylepić się do naszego jedzenia. Dzięki niej sprzątanie blaszek, czy naczyń będzie dużo łatwiejsze.
Bułka tarta i olej roślinny
Nie zawsze w domu mamy folię aluminiową, ani tym bardziej maty silikonowe. Wtedy możemy wykorzystać do wyłożenia blachy lub foremki - bułkę tartą lub olej roślinny. Bułka tarta jest stosowana od wielu pokoleń. To łatwo dostępny produkt w każdej piekarni, cukierni, czy supermarkecie. Dzięki bułce tartej ciasto nie przyklei się do foremki i jednocześnie zapewni nam ładny kształt. Zanim obsypiemy blachę do pieczenia bułką, to najpierw posmarujmy ją odrobiną tłuszczu, np. masłem lub margaryną. Warstwa powinna być cienka.
Najstarszą metodą, która pozwoli nam upiec ciasto bez obaw o przypalenie blaszki jest natłuszczenie wnętrza masłem, olejem roślinnym lub popularnym sprayem z tłuszczem. Te składniki chyba każda z nas ma w domu, więc w razie awaryjnej sytuacji zawsze będziemy gotowe, by zrobić pyszne ciasto dla gości.