Fasolka szparagowa - zielona kontra żółta? Oto jest pytanie
Do przeczytania w ok. 2 min.
Żółtą fasolkę charakteryzuje delikatniejszy i łagodniejszy smak.
Ma ona wręcz neutralne nuty smakowe, dlatego bez przypraw często okazuje się bezpłciowa i nudna, choć nawet w takiej wersji niektórym osobom będzie smakować, zwłaszcza tym niepotrzebującym jakichś szczególnych urozmaiceń kulinarnych. Żółta fasolka ma też lekko kremową konsystencję, którą fajnie można podbić i zaakcentować za sprawą dodania do niej odrobiny masła albo zwykłej margaryny i doprawienia jej sporą ilością soli, ewentualnie też podsmażoną lekko cebulką.
Jak smakuje zielona fasolka?
Z kolei zielona fasolka szparagowa ma zdecydowanie bardziej intensywny i konkretny smak. Jest wyrazista, dlatego jak najbardziej może odnaleźć się w roli głównego i najważniejszego elementu dania, łącząc się np. z makaronem albo jakąś sałatką lub mięsem. A co z wartościami odżywczymi? W fasolce żółtej najwięcej jest potasu oraz fosforu, a z kolei fasolkę zieloną charakteryzuje wyższa zawartość kwasu foliowego oraz witaminy A. Oba produkty są natomiast bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy C, żelaza, manganu i miedzi.
Sezon na fasolkę szparagową już niedługo na dobre się zacznie, a gdy tylko trafi ona do sklepów lub na stragany, od razu warto będzie po nią sięgnąć, by na nowo usatysfakcjonować się jej wyjątkowym pysznym smakiem. Dania z fasolki szparagowej przypominają takie lekkie wiosenne lub letnie potrawy. Fasolka potrafi połączyć się niemalże ze wszystkim i w każdej wersji smakuje wyjątkowo dobrze.