Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym? Poznaj najlepsze domowe sposoby
Do przeczytania w ok. 2 min.
Czym jest zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe obejmuje zespół objawów, które występują po spożyciu skażonego pokarmu lub po wypiciu zatrutego napoju.
Zatrucie pokarmowe najczęściej wywoływane jest przez bakterie: Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Listeria, czy Clostridium lub przez różne rotawirusy.
Objawy najczęściej pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po zjedzeniu skażonej żywności i najczęściej obejmują: ból brzucha, biegunkę i wymioty. Tym objawom może towarzyszyć także wysoka gorączka, osłabienie i dreszcze.
Sposoby na zatrucie pokarmowe
Istnieje kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Wielu lekarzy radzi, że jeśli doszło do zatrucia, warto szybko sprowokować wymioty poprzez podrażnienie gardła palcami. Później należy bezwzględnie napić się ciepłej wody, aby uzupełnić niedobór płynów w organizmie. Jeśli wiemy, co było przyczyną zatrucia, należy szybko podać antidotum. W przypadku zatruć toksynami sprawdzi się węgiel, a w sytuacji, gdy doszło do rozwoju bakterii korzystnym rozwiązaniem będzie zażycie nifuroksazydu.
W przypadku zatrucia nie należy powstrzymywać biegunki i wymiotów, bo pozwalają one organizmowi na szybkie pozbycie się toksyn i bakterii. Należy bezwzględnie uzupełniać utracone płyny, przyjmując elektrolity. Podczas zatrucia pokarmowego trzeba unikać tłustych i mocno doprawionych posiłków oraz produktów mlecznych, a także jeść lekkostrawne potrawy takie jak zupy, rzadkie kleiki, czy ugotowane ziemniaki. Pomocne w walce z zatruciem pokarmowym okażą się także krople żołądkowe, napar z rumianku, mięty, krwawnika, rzepiku, pięciornika lub owocu borówki czernicy. Zaleca się także stosowanie probiotyków, które pozwolą odbudować mikroflorę jelit.