Covid-19
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne? Niepokojące wyniki sondażu

Przejdź do galerii zdjęć
Opublikowano najnowsze wyniki badań, z których wynika, że co trzeci obywatel Hiszpanii doświadczył szkód na swoim zdrowiu psychicznym w efekcie pandemii COVID-19. Wcześniej podobne badania przeprowadzono w Polsce. Wyniki są bardzo niepokojące.
Reklama

Wpływ pandemii Covid-19 na zdrowie psychiczne

Na zdrowie psychiczne składają się trzy elementy:

  • dobra kondycja zdrowotna,
  • poczucie komfortu psychicznego,
  • utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

Z badań przeprowadzonych w Hiszpanii na próbie badawczej 1000 osób wynika, że ponad 1/3 Hiszpanów odczuwa pogorszenie stanu zdrowia psychiczne. Niemal połowa Hiszpanów stwierdziła też, że pandemia w znaczący sposób utrudniła dostęp do służby.

Ponadto 33 proc. Hiszpanów uważa, że pandemia w znaczący sposób pogorszyła ich więzi społeczne, a 28 proc. obywateli stwierdziło, że pandemia odbiła się negatywnie na stanie fizycznym.

Reklama

Chociaż pandemia wywarła negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Hiszpanów, to większość z nich uważa, że nie boi się już pandemii.

Covid-19
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne Polaków

Podobne wnioski można wysnuć z badań przeprowadzonych w Polsce. Z badania „#profiRAKtyka oczami Polaków”, przeprowadzonego przez instytut badawczy Kantar na zlecenie LycopenPRO wynika, że 1/4 Polaków odczuwa znaczące pogorszenie kondycji zdrowia psychicznego przez pandemię.

Reklama

Pandemia wywarła także negatywny wpływ na dzieci. Zamknięcie w domach i brak kontaktu z rówieśnikami doprowadziło do wzrostu odsetka dzieci, które cierpią na otyłość. W znaczący sposób wzrosła również ilość dzieci, które spędzają więcej czasu wolnego w tygodniu, przed ekranem komputera lub telewizora oraz tych, które mają problemy psychiczne.

Jeśli już teraz widzimy postępujące po pandemii efekty we wzroście dzieci otyłych i z nadwagą, to w przyszłości możemy się spodziewać dalszych konsekwencji i koniecznych interwencji zdrowotnych - mówił szef MZ Adam Niedzielski.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: samotność koronawirus
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama