Jak przygotować tarty chrzan do jajek w domu
Do przeczytania w ok. 2 min.
Wielkanocny chrzan prosto z ogrodu
Chrzan nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą. Znajduje się w koszyczku, który w Wielką Sobotę zanosimy do kościoła z pokarmami do poświęcenia. W święconce chrzan symbolizuje gorycz Męki Pańskiej.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce ta roślina rosła prawie w każdym przydomowym ogrodzie. Korzeń był wykorzystywany jako pikantny dodatek do potraw, a liście służyły np. do pieczenia chleba. Dziś najczęściej kupujemy gotowy chrzan w słoiczkach, ale nie musi tak być. Z łatwością możemy zaopatrzyć się w korzenie świeżego chrzanu, które możemy zetrzeć i przyprawić według własnego pomysłu i uznania. Oto sposób na domowy chrzan wielkanocny.
Jak przygotować domowy chrzan na Wielkanoc?
Do przygotowania świątecznego tartego chrzanu potrzebujemy jedynie korzenia chrzanu, trochę naturalnego kwasu (octu lub soku cytrynowego) i samozaparcia z uwagi na łzy napływające do oczu w czasie tarcia chrzanu.
Domowy chrzan krok po kroku
Chrzan obieramy i co najmniej godzinę moczymy w zimnej wodzie. Dzięki temu zachowa kolor i wilgoć.
Wymoczony chrzan trzemy na tarce o drobnych oczkach, rozdrabniamy w malakserze lub blenderze.
Utarty chrzan przekładamy do słoika i zalewamy kilkoma łyżkami wrzątku. Doprawiamy sokiem z cytryny lub octem oraz solą i cukrem.
Pomysły na dodatki do chrzanu
Domowy chrzan wielkanocny możemy podać na wiele sposobów. Najłatwiej wymieszać go z drobno pokrojonymi jajkami na twardo i odrobiną śmietany, i sos na wielkanocne śniadanie gotowy. Chrzan możemy doprawić także ubitą śmietanką kremówką, drobno startymi jabłkami i oczywiście wymieszać z wytrawną konfiturą z żurawiny.
Domowy chrzan to także dodatek do wielkanocnej ćwikły, świątecznego żurku, a także szynek, kiełbas i pasztetów. Jest zdrowy, smaczny i w ostateczności doprowadza nas do łez.