Na co pomaga miód manuka? Złoty eliksir ma nieocenione właściwości
Do przeczytania w ok. 2 min.
Właściwości i zastosowanie miodu manuka
Miód pochodzący z Nowej Zelandii ma wiele właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Stymuluje przewód pokarmowy, pomaga zachować zdrowe włosy, skóry i paznokcie oraz wykazuje szerokie spektrum działania na schorzenia narządów wewnętrznych takich jak serce, układ krążenia, układ moczowy oraz ośrodkowy układ nerwowy.
Stosując miód manuka, leczy się również takie dolegliwości jak wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy oraz zespół nadwrażliwego jelita.
W porównaniu do tradycyjnego miodu, miód manuka zawiera dużą ilość MGO (methylglyoxalu). Zwykłe miody mają około 10 mg MGO na 1 kilogram, a miód manuka ma od 10 do 50 razy więcej cennej substancji, która odpowiedzialna jest za lecznicze i prozdrowotne właściwości miodu manuka.
Jak przyjmować miód manuka? Kto nie powinien go zażywać?
Przyjęte jest zażywanie 2-3 łyżeczki miodu manuka na czczo, rano lub wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Miód może być rozpuszczany w letnim płynie. Należy jednak pamiętać, że miód traci swoje właściwości w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Miód manuka może być również używany do kuracji przeciwtrądzikowych. Specyfik pomaga także w leczeniu gojenia się zmian na skórze. W takich przypadkach produkt należy nakładać na leczone miejsca 2-3 razy dziennie.
Miód nie powinien być stosowany przez osoby, które mają alergię na produkty pszczele lub też chorują na cukrzycę. Ponadto nie można go podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia.
Oryginalny miód manuka powinien pochodzić z Nowej Zelandii i zawierać specjalny certyfikat jakości. Sprzedawca miodu ma obowiązek pokazać nam certyfikat i porównać znajdujące się na nim numery seryjne z informacją na słoiczku miodu.