canva.com

Najczęstsze błędy w uprawie kwiatów doniczkowych – unikaj ich jak ognia!

Uprawa kwiatów doniczkowych nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Zaniedbywanie pewnych zasad w przypadku kwiatów o szczególnej wrażliwości może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Chyba że jest nią niezniszczalny kaktus. Jeśli jednak sięgasz rośliny wymagające większej uwagi, to koniecznie unikaj tych błędów! 

Najczęstsze błędy w uprawie kwiatów doniczkowych

Kaktusy doniczkowe to najlepszy wybór jeśli nie masz czasu ani ochoty stale doglądać kwiatów w doniczce zdobiących Twój salon. Rośliny lubiące susze może nie zawsze efektownie wpisują się we wnętrza, lecz są najzwyczajniej w świecie na tyle łatwe w uprawie, że można o nich zapomnieć nawet na kilka tygodni.

Co w przypadku roślin o umiarkowanych lub wysokich wymaganiach? Aby cieszyć się ich zdrowym wyglądem, konieczne jest przestrzeganie zasad, które mogą różnić się w zależności od uprawianego gatunku.

Brak wiedzy prowadzi oczywiście do szeregu błędów, a w rezultacie – wyrzucenia rośliny do kosza. Wyjaśniamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę i jakich błędów unikać, aby kwiaty w doniczce zawsze prezentowały się w nienaganny sposób.

canva.com

Przelewanie roślin doniczkowych

Najczęściej popełniany błąd w uprawie kwiatów doniczkowych. Co prawda w przypadku znanych roślin domowych takich jak monstera, czy skrzydłokwiat stale wilgotne podłoże jest wskazane, lecz błędna ocena tego parametru prawie zawsze kończy się rozwojem choroby grzybowej.

Nieodpowiednie miejsce ustawienia doniczki

Żywe rośliny uwielbiają światło, ale całodniowa ekspozycja na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych jest złym pomysłem. Poparzenie liści wywołuje nieodwracalne skutki wizualne.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze ustawienie doniczek z kwiatami w bezpiecznej odległości od mocno nasłonecznionego okna (ok. 1,5-2 m).

Suche powietrze

Prawdopodobnie każda z Was marzy o wspaniałych roślinach w salonie, które utworzą namiastkę tropikalnego klimatu. Jeśli decydujesz się na kwiaty takie jak palma areca, to pamiętaj o zapewnieniu jej odpowiedniej wilgotności powietrza.

Niekiedy wystarczy zraszać liście miękką wodą przelaną do butelki z atomizerem, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza. Suche powietrze zniszczy roślinę w bardzo szybkim tempie.

Ciężki i nieprzepuszczalne podłoże

Uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych bez domieszki substancji rozluźniającej w postaci piasku, perlitu lub włókna kokosowego nigdy nie jest najlepszym pomysłem.

Większość domowych kwiatów doniczkowych nie lubi podłoża mocno absorbującego wodę. Ciężka ziemia w połączeniu z nadmiernym podlewaniem to prosta droga do zniszczenia zielonej ozdoby w mieszkaniu.

Zbyt duża doniczka po przesadzeniu

Nadgorliwość i pięknie wyglądające kwiaty w domu nie idą ze sobą w parze. Roślinę należy przesadzać tylko wtedy, gdy układ korzeniowy nie mieści się w donicy.

Jeśli zrobisz to za wcześnie i tym samym zastosujesz zbyt duże naczynie, to skutecznie spowolnisz wzrost rośliny na rzecz szybciej rosnących korzeni.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł